برنج
امروز سه شنبه 24/7/1397
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
سه شنبه / /

نخستين خوشه برنج گيلان در املش به بار نشست / واردات برنج تا دي ماه ممنوع است


نخستين خوشه برنج گيلان در املش به بار نشست / واردات برنج تا دي ماه ممنوع است


به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، عليرضا شعبان‌نژاد در جمع خبرنگاران به مناسبت فرا رسيدن هفته جهاد کشاورزي در سالن اجتماعات اين سازمان با آرزوي برداشت محصولي پربار براي کشاورزان، اظهار کرد: اقتصادي کردن و توانمندسازي کشاورزان يکي از مهم‌ترين سياست‌هاي جهاد کشاورزي است.

وي با بيان اينکه درب اتاق بنده همواره به روي کشاورزان پرتلاش باز است، افزود: توسعه بانک‌هاي نشاکاري به تسهيل کشاورزي و رغبت کشاورز کمک کرده و از تغيير کاربري‌هاي غير قانوني جلوگيري مي‌کند.

اين مسئول از مشاهده نخستين جوانه خوشه‌هاي برنج در يکي از روستاهاي املش خبر داد و گفت: اکنون فصل کشت برنج در تمام اراضي کشاورزي گيلان به پايان رسيده و کشاورزان منتظر به بار نشستن دسترنج خود هستند.

وي با اشاره به اينکه اکنون وجين نخست در 80 درصد و وجين دوم در 34 درصد اراضي شاليزاري گيلان انجام شده است، ادامه داد: گيلان يک استان کشاورزي و داراي 238 هزار هکتار زمين برنج‌کاري است.

*کشاورزي بايد اقتصادي شود

شعبان‌نژاد به راه‌اندازي راه‌آهن در آينده گيلان اشاره کرد و گفت: با توسعه راه‌آهن ميزان تردد مسافران از ديگر شهرها به‌ويژه تهراني‌ها به گيلان بيشتر مي‌شود که اغلب براي سکونت دايم در گيلان ترغيب مي‌شوند.

وي از بين رفتن زمين‌هاي کشاورزي و فروش اراضي برنج براي ساخت غير ضروري خانه را موجب آسيب جدي به بخش کشاورزي گيلان دانست.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي گيلان تصريح کرد: براي جلوگيري از تغيير کاربري‌هاي غيرضروري با قوه قضائيه همکاري مي‌کنيم.

وي اذعان کرد: با تسهيل در امور کشاورزي مي‌توانيم با ايجاد رغبت در کشاورزان از فروش و تغيير کاربري غير ضروري اراضي برنج در استان جلوگيري کنيم.

شعبان‌نژاد با تصريح بر اينکه با فروش اراضي برنج در گيلان در آينده‌اي نه چندان دور بايد مستا?جر برخي افراد غير بومي شويم، خاطرنشان کرد: برخي از کشاورزان از روي ناآگاهي اقدام به فروش زمين‌هاي کشاورزي خود مي‌کنند که بايد آنها را از عواقب اين کار آگاه کرد.

*کسري آب در دو ماه تير و مرداد پيش‌بيني مي‌شود/تا دي ماه مجوز واردات برنج صادر نمي‌شود

وي با اشاره به پيش‌بيني‌هاي هواشناسي در دو ماه گرم نخست تابستان، اذعان کرد: امسال به لطف خداوند با تابش مناسب خورشيد و باران کافي در ارديبهشت، بحران آب نداريم اما کسري آب پيش‌بيني مي‌شود.

اين مسئول اضافه کرد: به کشاورزان توصيه مي‌شود براي جلوگيري از اين معضل منابع آب مصرفي مورد نياز را مديريت کنند.

وي جلوگيري از واردات برنج همزمان با برداشت محصول را از جمله راهکارهاي حمايت از کشاورزان دانست و تصريح کرد: تا دي ماه امسال هيچ مجوزي براي واردات برنج صادر نمي‌شود.

شعبان‌نژاد با اشاره به افزايش قيمت برنج، ادامه داد: امسال با افزايش سطح زيرکشت برنج و محصول اين مشکل برطرف مي‌شود.

به گفته وي، 180 هزار هکتار از اراضي شاليزاري گيلان قابليت تجهيز و نوسازي دارند که تاکنون 70 هزار هکتار اين اراضي تجهيز شده است.

*کسب رتبه نخست کشوري گيلان در توليد ماکيان

رئيس سازمان جهاد کشاورزي گيلان با بيان اينکه در اين استان 10مجتمع دامپروري وجود دارد، افزود: براي توسعه اين دامداري‌ها درصدد واگذاري آنها به بخش خصوصي با شرايط ويژه هستيم.

وي دارا بودن تحصيلات مرتبط با کشاورزي و سرمايه لازم را از جمله شرايط واگذاري دامداري‌هاي گيلان به بخش‌خصوصي عنوان کرد.

شعبان‌نژاد از وضعيت بسيار مناسب توليد دام و طيور در گيلان و کسب رتبه‌هاي برتر کشوري در اين راستا خبر داد و متذکر شد: گيلان با توليد سالانه 18 هزار تن گوشت گاو بومي و 115 هزار تن شير رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

وي يادآور شد: گيلان با توليد 11 ميليون قطعه ماکيان رتبه نخست و مرغ‌هاي اجدادي و مادر با توليد هفت ميليون تن رتبه دوم را دارد.
منبع :