برنج
امروز جمعه 23/9/1397
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
سه شنبه / /

رنج برنج/از سير لاک‌پشتي حمايت‌ها تا بازار آشفته برنج


رنج برنج/از سير لاک‌پشتي حمايت‌ها تا بازار آشفته برنج

گزارش خبرگزاري فارس از ساري، دغدغه‌هاي توليد برنج در استان‌هاي شمالي همواره وجود داشته است.

از زماني که پاي برنج‌هاي خارجي به بازارهاي ايران باز شد ارزان بودن اين برنج‌ها نسبت به محصولات توليدي داخل تعجب همگان را به دنبال داشت.

زماني که سال‌هاي دور قيمت برنج داخلي 1500 تا 2000 تومان بود، قيمت 700 تا 800 توماني برنج خارجي اقشار کم درآمد را به سمت محصول خارجي سوق داد.

با ورود هووي خارجي، کم‌کم دغدغه و مشکلات توليد برنج داخلي به ويژه در استان‌هاي شمالي خود را نشان داد.

بحث بر سر تغيير کاربري‌ها و کاهش سطح زير کشت برنج اگرچه در ابتدا از سوي سازمان جهادکشاورزي مازندران رد شد يا به سکوت گذشت اما سبز شدن ويلاها در اراضي کشاورزي جاي انکار باقي نمي‌گذاشت.

در سال‌هاي اخير که افزايش قيمت‌ها و افزايش هزينه‌هاي توليد خود را بيشتر نشان داد توليد برنج خود را از آن مستثني ندانست.

ديگر نداشتن صرفه اقتصادي براي توليد برنج بهانه بهتري براي تبديل وضعيت اراضي کشاورزي بود.

هم‌اکنون نيز توسعه شهرنشيني و به تبع آن گرايش خانواده‌ها به توسعه مساکن روستايي در کنار نياز به ايجاد اماکن جديد، تهديدي جدي‌تر انتظار اين اراضي کشاورزي را مي‌کشد.

در کنار تمام مسائل و مشکلات نيز کمک‌هاي دولتي که در اين زمينه و به آزموده تمامي کشورهاي توسعه يافته بايد در کنار بخش کشاورزي قرار بگيرد نيز سير لاک‌پشتي دارد.

افزايش هزينه توليد به ويژه در بخش کارگري، نبود تسهيلات مناسب مکانيزاسيون، کشت سنتي، پير شدن کشاورزان برنج‌کار در کنار نرخ تضميني برنج از جمله دغدغه‌هاي بخش کشاورزي مازندران در حوزه برنج است.

خريد تضميني برنج که به گفته دولتي‌ها، کمکي براي کشاورزان در زمان برداشت به شمار مي‌رود در سال‌هاي اجرا نتوانسته پاسخگوي مشکلات اين بخش باشد.

در سال‌هاي گذشته نرخ خريد در ماه‌هاي نزديک به برداشت برنج صورت مي‌گرفت و کشاورزان با وجود هزينه‌ها گزاف توليد و نداشتن سرمايه کافي مجبور به فروش ارقام به دلالان مي‌شدند.

در سال‌هاي بعد اين روند کمي بهتر شد اما هنوز بسياري از کارشناسان معتقدند که نرخ خريد تضميني بايد در ماه‌هاي قبل از آغاز کشت و کار کشاورزي صورت گيرد تا کشاورزي که توليد برايش صرفه اقتصادي ندارد گرفتار بدهي و مشکلات بعد از آن نشود.

از سوي ديگر تفاوت بسيار زياد هزينه توليد و نرخ‌هاي اعلام شده دولتي زمينه سودجويي را براي واسطه‌گران فراهم مي‌کند و به نوعي اثربخشي کافي و موثري تاکنون نداشته است.

نرخ خريد تضميني برنج در سال 91
به عنوان مثال در بررسي اعلام قيمت تضميني برنج بر اساس اين اعلام در سال 91، برنج خزر، 1720 تومان، برنج سفيد رود؛ 1510 تومان، برنج ندا و نعمت، 1280 تومان، برنج آمل، 1070 تومان نرخ‌گذاري شده است.

هزينه‌هاي توليد برنج در سال 91نگاهي به هزينه‌هاي توليد برنج در سال گذشته نشان مي‌دهد که هزينه توليد برنج سفيد رقم محلي براي هر کشاورز کيلويي 1800تومان است که با 25 درصد سود توليدکننده 2260 تومان خواهد شد.

کشاورز در توليد محصول خود کار آماده سازي زمين شامل نيروي کار، تهيه بذر، خريد پلاستيک خزانه، نشاکاري، تهيه کود شيميايي، انواع سم علف کش‌ها، هزينه‌هاي مراقبت، برداشت که سهم دستمزد کارگري و يا مکانيزاسيون آن بيداد مي‌کند، هزينه اجاره زمين، هزينه سرمايه درگردش و نيروي انساني مشغول در اراضي را دارد.

هزينه توليد برنج سفيد براي ارقام فجر و خزر در سال 91 کيلويي 1485 تومان به صورت مکانيزه و 1789 تومان به صورت سنتي بود.

قيمت برنج خارجي در سال 91
در نگاهي به قيمت انواع برنج خارجي در همين سال نشان مي‌دهد که انواع برنج تايلندي تا پاکستاني از ابتداي سال 91 کيلويي 900 تا 1200 تومان آغاز شد و در روزهاي پاياني سال که دولت خود متولي توزيع آن شد برنج آپاچي بر مبناي هر کيلو 2 هزار و 50 تومان، برنج تايلندي هر کيلو يک‌هزار و 330 تومان در سراسر کشور عرضه شد.

البته اين قيمت اعلامي و فروش از سوي دولت بود و قيمت بازار اين محصولات تا 4هزار تومان در بازار نيز به فروش مي‌رفت.

نگاهي به جريان بازار برنج در سال 92


دولت در سال جديد که قيمت تمامي کالاها و خدمات حداقل 40درصد افزايش يافته است نرخ تضميني خريد برنج را به صورت برنج سفيد رقم کشوري در گروه يک و هم رديف با ارقام فجر، خزر و شيرودي به قيمت 2 هزار 100 تومان و برنج سفيد رقم کوهسار در گروه دوم و هم رديف رقم سپيدرود به قيمت يک هزار 550 هزار تومان اعلام کرد.

نرخ خريد برنج تضميني برنج در هر کيلو برنجي که دولت خريداري مي‌کند کمتر از 500 تومان در هر کيلو افزايش يافته است در حالي که قيمت همين ارقام در بازار جاري برنج از متوسط 3000تومان در هر کيلو به امروز بيش از 5000 تومان رسيده است.

قيمت هر کيلوگرم برنج طارم اصل در بازار 5500 تومان، شيرودي 4700تومان و ندا 3650 تومان به فروش مي‌رسد.

با احتساب افزايش قيمت کارگري، افزايش قيمت نهاده‌ها، هزينه سوخت و ساير هزينه‌ها کشت برنج پيش‌بيني مي‌شود هزينه تمام شده هر کيلوگرم برنج براي کشاورز برنج کار از 3500 تا 4500 تومان بسته به نوع برنج خواهد بود.

زماني که نرخ خريدهاي دولتي زير قيمت توليد اين محصول باشد باز هم واسطه‌گران براي دست به کار جبران هزينه‌هاي توليد برنجکار مي‌شوند و بود و نبود دولتي در اين ميان اثرگذار نخواهد بود چه اينکه دولتي‌ها هر ساله که ميزان خريد تضميني کاهش مي‌يابد اين امر را به عرضه و تقاضاي بازار نسبت داده و از آن ابراز خوشحالي مي‌کنند در حالي که واقعيت اين است که هنوز هم که هنوز است بازار برنج در اختيار کشاورز برنجکار نيست و دلالان و واسطه‌گران بر اين بازار احاطه کامل دارند.

عدم توجه به اين برنامه‌ر‌يزي‌هاي اقتصادي و کلان که نشان از بي‌توجهي دولت به محصول داخلي دارد مشکلاتي را براي بخش کشاورزي ايجاد کرده است.

عدم اختصاص يارانه‌هاي موثر به کشاورز برنجکار در زمان کاشت، داشت و برداشت افزايش هزينه‌هاي سرسام‌آوري را به دنبال دارد.

کشاورز برنج‌کار امروز درگير کارگراني است که سال به سال هزينه دستمزدشان افزايش مي‌يابد.

کشاورز امروز در فصل زراعي جاري به ازاي هر نيروي مرد کارگر در زمان کاشت و داشت تا 60هزار تومان و براي هر نيروي زن روزانه تا 40هزار تومان پرداخت کرده است.

کشاورز برنجکار براي فصل نشا در هر هکتار حداقل 10 نيروي مرد را سه روز نياز دارد، در مرحله داشت نيز که عموما دو روزه صورت مي‌گيرد هر روز سه نيرو و براي برداشت هر هکتار نيز حدود 12 نفر متوسط دو روز طول خواهد کشيد.

اين هزينه‌ها در کنار اينکه در هر هکتار زمين کشاورزي متوسط سه تن برنج محلي و در ارقام پرمحصول 4 و نيم تا 5 تن محصولي برداشت مي‌کند که هيچگاه آن را به قيمت واقعي و بازار نمي‌فروشد.

اين کشاورزان عمدتا محصولات خود را به شاليکوبي‌داران که عمده واسطه‌ها در روستاها و محلات به شمار مي‌روند واگذار مي‌کنند تا هزينه‌هاي سرسام‌آور خود را تامين کنند.

توسعه مکانيزاسيون نيز در روند و سير اداري خود نتوانسته است باري از دوش کشاورز بردارد.

عضو هيات مديره انجمن برنج ايران معتقد است در زمينه کشاورزي برنج با ماشين‌آلات اين امر توجيه دارد اما افزايش بيش از دو برابري ماشين‌آلات در اين زمينه صرفه‌ اقتصادي لازم را از ميان برده است.

بهرام عابديان با تاکيد بر اينکه بخش قابل توجهي از مکانيزاسيون بخش کشاورزي توسط تسهيلات تامين مي‌شود و دست يافتن به اين تسهيلات نيز روند طولاني را سپري مي‌کند، اظهار داشت: اين تسهيلات بايد با بهره کمتر و تحت عنوان يارانه به بخش کشاورزي پرداخت ‌شود.

وي با اعلام اينکه در برخي موارد زمان رسيدن يک کشاورز به ماشين‌آلات به دليل در نوبت قرار گرفتن دو يا سه سال طول مي‌کشد، افزود: در تمامي موارد هم بانک‌ها ضامن، وثيقه و ضمانت از کشاورز مي‌خواهند که وي بايد تامين کند.

وي با بيان اينکه در مازندران و گيلان که قطب توليد برنج به شمار مي‌روند يک محدوديت جدي در اراضي وجود دارد، يادآور شد: متوسط مالکيت بهره‌برداري از زمين براي هر کشاورز هفت دهم هکتار است و اين يعني اينکه کشاورزان برنج کار اين دو استان به طور متوسط نفري يک هکتار زمين هم در اختيار ندارند.

اين عضو هيئت مديره برنج ايران ادامه داد: بنابراين مشکل مالکيت محدود از بزرگ‌ترين مشکلات حوزه برنج است و اين موجب مي‌شود که کشاورزان براي خريد ماشين‌آلات وارد نشوند.

عابديان اشاره کرد: تنها گزينه به نظر مي‌رسد با توجه به افزايش قيمت‌ها و براي اينکه کشاورز بتواند از مکانيزاسيون برخوردار شود و خريد آن برايش صرفه داشته باشد وارد شدن تشکل‌ها در اين زمينه است.

وي يادآور شد: توسعه تشکل‌هاي مکانيزاسيون اگرچه در حال حاضر به صورت ناموزون و بدون انسجام وجود دارد ولي بايد مورد توجه قرار گيرد.

اين عضو هيئت مديره انجمن برنج ايران با تاکيد بر اينکه در کنار توسعه اين تشکل‌ها بايد نظارت هم بر اين تشکل‌ها وجود داشته باشد، به دليل اينکه تسهيلات پرداخت مي‌شود بايد نظارت بر عملکرد اين تشکل‌ها نيز دقيق‌تر باشد.

وي با بيان اينکه به دليل اينکه کار با کارگر در زمين‌هاي کشاورزي سنگين و پردردسر است و در تمام مدت کشت و کار بايد به کارگر خدمات دهي شود، افزود: در اين شرايط بازهم کشاورز راغب مي‌شود از مکانيزاسيون تشکل‌ها استفاده کرده و سود خود را دريافت کند.

عابديان به وظيفه موسسات تحقيقات برنج نيز اشاره مي‌کند و معتقد است اين موسسات رقم‌هاي زيادي معرفي کردند که در برابر آفات و بيماري‌ها مقاوم باشد.

وي تصريح کرد: واحدهاي برنج پرمحصول در برخي شهرستان‌ها کمتر کشت مي‌شود و بيشتر کشاورزان به ارقام محلي راغب هستند و شايد يکي از دلايلش اين باشد که واحدهاي پرمحصول قيمت خريد تضميني کمتري دارند.

عابديان افزود: کشاورزان معتقدند معمولا اين قيمت‌ها نيز زماني اعلام مي‌شود که تصميم‌گيري براي کشاورز دشوار است.

وي تاکيد کرد: خريد تضميني به موقع و منصفانه به سود کشاورز خواهد بود که متاسفانه اين امر صورت نمي‌گيرد.

امروز کشاورز تنها چشم به اين اميد دارد که افزايش قيمت بازاري برنج موجب شود تا شاليکوبي‌داران نرخ‌گذاري بهتري براي برنج‌شان داشته باشند تا بخشي از هزينه‌هاي کشاورزي جبران شود.

اين افزايش قيمت‌ها اگرچه در نگاهي به نفع کشاورز تلقي مي‌شود اما مطمئنا افزايش قيمت به نفع مصرف‌کننده نخواهد بود زيرا در اين آشفته ‌بازار، هر افزايشي را بايد مصرف‌کننده از جيب خود بپردازد.

عدم توجه به عرضه و تقاضاي بازار و عدم ورود منطقي و کارشناسانه و دلسوزانه دولت به بخش برنج موجب شده است که کشاورز و مصرف‌کننده تنها اقشار در معرض تهديد اين واقعه قرار گيرند.

کاهش خريد تضميني برنج در سال‌هاي اخير از سوي ديگر زيان جبران ناپذير ديگري به بخش کشاورزي وارد کرده است و آن اين است که با کاهش خريد برنج داخلي انبارهاي ذخيره اين محصول استراتژيک در کشور کاهش مي‌يابد و در ايام ماه رمضان، ماه محرم و سال نو که نياز بازار به برنج افزايش مي‌يابد اقدام به وارد کردن برنج مي‌کند در حالي که با اندکي تدبير، دولت مي‌تواند در ابتداي سال محصول را از کشاورز داخلي به قيمت موجه خريد کرده و در زمان نياز وارد بازار کند تا هم نياز کشور را تامين و هم از افزايش قيمت‌ها در زمان پيک مصرف بکاهد.

----------------------

گزارش از الناز پاک‌نيا

اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ايدا ایمیل : ندارم زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

حالا قيمت اين بدبخت چنده

نام : wwwww ایمیل : yezi20160620@163.com زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

true religion jeans


adidas crazy explosive


nike polo


yeezy shoes


yeezy boost


kobe basketball shoes


yeezy boost 350


yeezy shoes


chrome hearts


cheap mlb jerseys


nike dunk shoes


yeezy boost


hermes handbags


nike football boots


nike air huarache


michael kors outlet


adidas eqt support


yeezy boost 350 v2


adidas stan smith shoes


golden goose


nike air huarache


adidas yeezy


lebron soldier 11


yeezy shoes


yeezy shoes


russell westbrook shoes


adidas outlet


cheap nba jerseys


true religion


jordan retro 6


hogan outlet online


air force 1


adidas online shop


adidas stan smith


paul george shoes


michael kors handbags


golden goose outlet


yeezy boost 350 v2


adidas shoes


michael kors uk


yeezy boost 350


nike roshe one


retro jordans


kate spade outlet


nike basketball shoes


lebron shoes


kobe shoes


christian louboutin shoes


adidas tubular shadow


crazy explosive


jordan 13


nba jerseys


ferragamo belts


kobe 9


balenciaga sneakers


michael kors handbags


http://www.kobeshoes.uk


yeezy shoes


jordan 6


adidas yeezy


air max 2018


nike hyperdunk


nike zoom running shoe


westbrook shoes


lebron james shoes


off white clothing


yeezy boost 350


nike lebron soldier 10


michael kors outlet online


bape hoodie


michael kors outlet


nike air max


paul george shoes


nike shoes


adidas tubular


adidas tubular


moncler outlet


michael kors outlet online


cheap jordans


yeezy


nike air max 2017


adidas tubular


ultra boost


asics kayno


hermes belt


yeezy boost 350 v2


jordan shoes


curry 4


led shoes


goyard handbags


mlb jerseys


adidas stan smith


jordan 4


adidas eqt


bape hoodie


supreme hoodie


adidas yeezy


calvin klein outlet online


yeezy boost 350


yeezys


new england patriots jersey


golden goose


michael kors


adidas yeezy


kobe shoes


converse outlet


caterpillar boots


yeezy boost


chrome hearts


adidas ultra boost


converse outlet


adidas ultra boost uncaged


yeezy boost 350 v2


curry 3 shoes


yeezy boost 350 v2


moncler jackets


af1


nike huarache


air max 90


nike air max 90


hermes birkin


cartier bracelet


chrome hearts online


cheap jordans


longchamp handbags


nike huarache


nike free


hermes belts for men


dior glasses


balenciaga shoes


nmd


pure boost


longchamps


hermes belt


nike flyknit racer


yeezy boost 700


michael kors factory outlet


nike free run


curry shoes


vapormax


adidas tubular


yeezy boost 350


real jordans for sale cheap


yeezy boost 350


cheap jordans


nike air max 2018


air max 90


christian louboutin


vans outlet


adidas superstars


nike mercurial


adidas outlet


ferragamo belt


timberland boots


longchamp


derrick rose shoes


burberry outlet


michael kors handbags


adidas nmd


jordan shoes


vans shoes


kyrie irving shoes


kd shoes


nike cortez


cheap basketball shoes


roshe shoes


adidas nmd


longchamp handbags


dior sunglasses


hermes belt


balenciaga


nhl jerseys


michael kors outlet


adidas pure boost


cheap jordans


moncler jackets


nfl jerseys


lebron 14


harden shoes


fitflops sale clearance


curry 4


adidas superstar


links of london


jordan retro 12


michael kors outlet


nike cortez men


yeezy boost 350


kobe shoes


fitflops


nike sneakers for women


pandora charms


chrome hearts


timberland outlet


nike dunks


gucci belt


moncler jackets


adidas iniki


Kanye West shoes


cheap jordans


nike sneakers for men


jordan 12


tom ford sunglasses


adidas yeezy


damian lillard shoes


off white


asics gel kayano


air jordan


kyrie 4


vans shoes


nike air force 1


nike air max


tory burch shoes


birkin bag


nike huarache


pandora bracelet


adidas outlet online


nmd


adidas nmd


lebron 13


golden goose sneakers


kobe sneakers


gucci belts


adidas store


red bottom shoes


prada glasses


yeezy boost


adidas ultra


nike flyknit racer


nike air force 1


yeezy


moncler jacket


longchamp bags


goyard handbags


birkin bag


air jordan 4


longchamp bags


nike zoom


nike air presto


converse outlet store


adidas gazelle


air yeezy


adidas nmd


nike sneakers


off white hoodie


kyrie shoes


kobe 11


pandora jewelry


links of london


adidas nmd r1


cat boots


longchamp outlet


led shoes


michael kors outlet


off white clothing


longchamp bags


moncler outlet


yeezy 700


nike air max 90


yeezy boost


links of london sale


red bottoms


nike hyperdunk 2017


jordan retro


russell westbrook shoes


goyard bags


moncler jackets


tory burch shoes


golden goose sneakers


nike air huarache


van cleef


louboutin shoes uk


atlanta falcons jersey


adidas eqt


kobe 11


authentic jordans


nike outlet


nike flyknit


burberry


lacoste outlet


nike flyknit


lacoste online shop


kyrie shoes


nike zoom


lacoste polo


lebron soldier 10


nike air zoom


lebron 15


longchamp handbags


jordan 11


golden goose


led shoes for kids


asics running shoes


converse shoes


nike max


asics shoes


adidas superstar shoes


nike foamposite


nike shoes for men


tory burch outlet


cheap nfl jerseys


pandora jewelry


van cleef arpels


adidas nmd


longchamp


adidas ultra boost


nike outlet store online shopping


lebron 15


nike air force


nike running shoes


yeezy boost


yeezy


michael kors outlet


nike roshe run


yeezy boost 350


kobe basketball shoes


kate spade handbags


iniki


michael kors outlet store


100% real jordans for cheap


adidas zx flux


true religion


nike air zoom


michael kors outlet online


longchamp outlet


kate spade outlet online


longchamp bags


yeezy boost 350


balenciaga shoes


jordan shoes


fitflops


longchamp longchamps


roshe run


yeezy boost 350


nike lebron soldier 11


michael jordan shoes


yeezys


michael kors handbags


reebok outlet


kyrie 3


light up shoes


supreme clothing


tom ford eyewear


zx flux


birkin bag


true religion outlet


reebok shoes


links of london outlet store


basketball shoes


lacoste outlet


http://www.kobebasketballshoes.us.com


james harden shoes


air presto


air jordan 13


nike huarache


yeezy boost


retro jordans


yeezy boost 350 v2


jordan 11 retro


nike air force


chrome hearts online


vapor max


john wall shoes


air jordans


nike roshe


adidas ultra boost


louboutin shoes


nike polo shirts


basketball shoes


adidas nmd runner


calvin klein outlet


nmd


vibram five fingers


fenty puma


adidas yeezy boost


goyard bags


prada sunglasses


air force 1


adidas stan smith sneakers


ysl


kevin durant shoes


pandora charms


100% real jordans for cheap


vibram fivefingers


nike roshe


kobe 9


yeezy boost 350 v2


nike roshe


ysl handbags


nike air max


curry 3


yeezy shoes


patriots jersey


kyrie 4


stephen curry shoes


curry 4 shoes


adidas superstar


kobe byrant shoes


adidas tubular shadow


falcons jersey


hogan outlet


air max


WWW

نام : qq888 ایمیل : kk1215451@163.com زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

cheap basketball shoes


christian louboutin outlet


true religion outlet


coach outlet


cheap ray bans


mlb jerseys


jaguars jersey


canada goose jackets


ralph lauren outlet


coach outlet online


polo ralph lauren


coach outlet


cheap ray ban sunglasses


moncler outlet


fitflops shoes


ralph lauren outlet


hermes belts


kate spade outlet


michael kors outlet


cheap oakley sunglasses


oakley sunglasses


nike outlet


louboutin shoes


coach outlet


ray ban sunglasses


ray ban sunglasses


nike huarache


coach outlet


titans jersey


nba jerseys


coach handbags


supreme clothing


ray ban sunglasses outlet


coach outlet online


tods shoes


oakley sunglasses


49ers jersey


coach outlet


carolina jerseys


nike shoes


ray ban sunglasses outlet


oakley sunglasses


discount oakley sunglasses


cheap ray bans


new york knicks


snapbacks wholesale


soccer shoes


cheap jordan shoes


ed hardy uk


polo ralph lauren outlet


patriots jerseys


jordan 8


ralph lauren polo


nike shoes


san antonio spurs jerseys


true religion jeans


cardinals jersey


chrome hearts


chicago bulls jersey


oklahoma city thunder jerseys


miami heat


coach factory outlet


kate spade sale


philadelphia eagles jerseys


golden state warriors


coach outlet online


san diego chargers jerseys


oakley sunglasses wholesale


nfl jerseys wholesale


nike blazer pas cher


michael kors handbags


michael kors handbags


canada goose outlet


carolina panthers jersey


bottega veneta


boston celtics


nike roshe run


giants jersey


christian louboutin outlet


lions jerseys


canada goose


fitflops sale clearance


superdry clothing


jordan shoes


polo ralph lauren


dolphins jerseys


denver broncos jerseys


coach outlet store online


christian louboutin shoes


ed hardy clothing


coach factory outlet


ray ban sunglasses


yeezy shoes


adidas superstar


nike huarache


ecco shoes


cleveland browns jerseys


cheap nba jerseys


cheap ray ban sunglasses


nike huarache


coach outlet


nike tn


nike outlet store


nike tn pas cher


louboutin shoes


nike outlet


ray ban sunglasses


polo ralph lauren


cleveland cavaliers jerseys


asics shoes


ray ban sunglasses


jordan 4


air huarache


cleveland cavaliers


ravens jerseys


mbt shoes


jordan shoes


reebok outlet


valentino shoes


michael kors outlet


ralph lauren outlet


coach outlet online


browns jerseys


polo ralph lauren


nike outlet


skechers outlet


true religion jeans


hugo boss sale


jimmy choo outlet


ralph lauren outlet


christian louboutin shoes


michael kors handbags sale


nike factory store


cheap jordan shoes


basketball shoes


coach outlet


eagles jerseys


cheap mlb jerseys


cheap oakley sunglasses


coach outlet


chargers jerseys


nike trainers


boston celtics jersey


coach outlet online


polo ralph lauren


nike trainers


ecco sandals


supreme clothing


adidas yeezy


nhl jerseys


ray ban sunglasses


ralph lauren outlet


seattle seahawks jerseys


packers jerseys


reebok shoes


cheap ray bans


saints jerseys


nike outlet store


miami heat jersey


detroit lions jerseys


kate spade sale


true religion outlet


ralph lauren uk


seahawks jersey


ray ban sunglasses outlet


bengals jersey


air jordan 4


kate spade outlet


pandora outlet


indianapolis colts jerseys


cheap ray bans


tennessee titans jersey


nike shoes


bears jerseys


san francisco 49ers jerseys


fitflops sale clearance


christian louboutin uk


cheap nfl jerseys


ralph lauren outlet


oakley sunglasses


coach outlet


oakley sunglasses


tory burch outlet


hermes belt


kate spade outlet


nike air max 90


nike outlet


coach outlet


michael kors uk


air jordan uk


christian louboutin shoes


true religion outlet


colts jerseys


nike shoes


nike factory outlet


oakley sunglasses wholesale


red bottom shoes


jacksonville jaguars jersey


michael kors handbags


coach outlet online


christian louboutin shoes


nike air huarache


fitflops sale


coach outlet online


oakley sunglasses


new york jets jerseys


longchamp outlet


los angeles lakers jerseys


fitflops sale clearance


redskins jerseys


nike shoes


nike air jordan


atlanta falcons jerseys


canada goose sale


skechers shoes


polo ralph lauren


christian louboutin shoes


baltimore ravens jerseys


ferragamo shoes


oklahoma city thunder


cowboys jerseys


coach outlet


arizona cardinals jerseys


new england patriots jerseys


steelers jerseys


true religion outlet store


moncler jackets


texans jerseys


coach outlet


nike huarache<