برنج
امروز شنبه 2/11/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

اما و اگرها درباره ارز مرجع برنج ادامه دارد/ قطع ارز مرجع براي مقابله با احتکارگران


اما و اگرها درباره ارز مرجع برنج ادامه دارد/ قطع ارز مرجع براي مقابله با احتکارگران

خبرگزاري کشاورزي ايران (ايانا)، چندي است که شايعاتي مبني بر حذف ارز مرجع برنج و گوشت عنوان شده است که در اين باره نظرات کارشناسي مختلفي مطرح شده است. ازجمله آنکه مسئول مطالعات اقتصادي مؤسسه تحقيقات برنج کشور اين اتفاق را فرصت طلايي براي توليد برنج داخلي مي‌داند و عده‌اي ديگر نيز مي‌گويند که اين امر موجب مي‌شود تا محصول برنج ايراني همچون محصولي لوکس فقط نصيب اقشار پردرآمد جامعه شود.

غلامرضا خانکشي‌پور در اين باره مي‌گويد: در صورت حذف ارز مرجع براي محصولي چون برنج، توليدکنندگان داخلي فرصت پيدا مي‌کنند تا محصول خود را با قيمت مناسب آنچنان که نتيجه زحمت‌هاي آنها پاسخ داده شود، به‌فروش برسانند.

مسئول مطالعات اقتصادي مؤسسه تحقيقات برنج کشور در گفتگو با خبرنگار ايانا افزود: در صورتي که اگر ارز مرجع برنج و گوشت حذف شود، قيمت برنج‌هاي وارداتي آنچنان افزايش پيدا مي‌کند که تنها دهک‌هاي بالاي اجتماع مي‌توانند آن را خريداري کنند و يا آنکه مردم ترجيح مي‌دهند ميزان تقاضا را کاهش دهند.

وي خاطرنشان کرد: برنج‌هاي ايراني نيز داراي دو نوع کيفي (بومي) و پرمحصول هستند که ارقام کيفي به‌دليل بازارپسندي بيشتر داراي مشتريان بيشتري هستند. در حالي که ارقام پرمحصول تنها 150 هزار هکتار از اراضي را به خود اختصاص داده‌اند و اميد مي‌رود که با حذف ارز مرجع، ميزان واردات برنج کاهش چشمگيري پيدا کند و يا قيمت برنج‌هاي وارداتي آنچنان بالا باشد که مردم ترجيح دهند برنج وطني پرمحصول مصرف کنند.

خانکشي‌پور ادامه داد: بدين ترتيب ارقامي چون گوهر، کشوري و شيرودي که پرمحصول هستند، مشتريان بيشتري پيدا مي‌کنند و بدين ترتيب فرهنگ استفاده از برنج ايراني افزايش پيدا مي‌کند.

وي تصريح کرد: از آنجا که بيش از نياز کشور، برنج وارداتي در انبارها وجود دارد، بنابراين کمبودي پيش نخواهد آمد.دولت به برنج يارانه پرداخت کند

اين مقام مسئول يادآور شد: براي حمايت از مصرف‌کنندگان، دولت مي‌تواند از طريق پرداخت يارانه نوسانات قيمتي محصول برنج را کاهش دهد.

خانکشي‌پور تأکيد کرد: با حمايت‌هاي دولت، انگيزه کشاورزان نيز براي توليد ارقام پرمحصول افزايش پيدا مي‌کند و ميزان سطح کشت اين محصولات از 150 به 350 تا 450 هزار هکتار خواهد رسيد.

وي اظهار داشت: گوهر که از ارقام پرمحصول محسوب مي‌شود، مي‌تواند بخش اعظمي از نياز مردم در بازار را مرتفع کند.

خانکشي‌پور همچنين گفت: تا دو سال آينده اين مؤسسه ارقام پرمحصول ديگري را معرفي خواهد کرد که بدين ترتيب خودکفايي در محصول برنج رقم خواهد خورد و نياز 500 تا 600 هزار تني واردات برنج مرتفع مي‌شود.

وي افزود: برخي از سودجويان به بهانه نياز کشور به محصول برنج، واردات يک ميليون تني را هدف‌گذاري کرده‌اند؛ در حالي که کشور به هيچ عنوان به اين مقدار محصول نيازي ندارد.

گفتني است، شب گذشته در حالي که وزارت بازرگاني از تکذيب حذف ارز مرجع برنج و گوشت خبر مي‌دهد، وزير صنعت، معدن و تجارت مي‌گويد: هيچ ارز مرجعي ازجمله ارز مرجع واردات کالاهاي اساسي مانند برنج و گوشت حذف نشده است و اگر هم چنين اتفاقي بيفتد، به‌صورت مقطعي خواهد بود.

يک مقام مسئول نيز اظهار مي‌دارد که ارز مرجع با محدوديت روبه‌رو است و لذا اولويت کالاهايي که ارز مرجع دريافت مي‌کنند، در حال تغيير است.

وي مي‌گويد: 70 درصد واردات برنج در انحصار دو شرکت بوده که اين دو با احتکار، تعادل قيمتي در بازار را به هم ريخته و باعث افزايش قيمت اين محصول در بازار شده بودند؛ لذا دولت ارز مرجع برنج را قطع کرد.

اين مقام مسئول همچنين درباره گوشت مي‌افزايد: ارز مرجع گوشت هنوز حذف نشده، اما تنها به 10 درصد تقاضاها پاسخ داده مي‌شود
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

به جاي اينکه سعي کنيد خودتونو در حد برنج هاي هندي بکشين ميخواين مردم و مجبور کنين که بيان برنج هاي اشغالتون که رو دستتون باد کرده رو ازتون بخرن برنج ايراني گونيش هنوز مثل عهد بوقه حتي عرضه ندارين يه گوني جذاب که دسته باشه براش طراحي کنيد


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com