برنج
امروز شنبه 2/11/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

بازار برنج تحت طمع محتکران و تجار زياده خواه / مردم الگوي مصرف برنج خود را وطني کنند


بازار برنج تحت طمع محتکران و تجار زياده خواه / مردم الگوي مصرف برنج خود را وطني کنند


به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، هر روز طولاني‌تر از ديروز شاهد صف‌هاي برنج در سطح استان‌هاي کشور و شهرهاي مختلف هستيم و گويي اين شرايط به کار هر روزه مردم تبديل شده است، مردم ايران براي گذران زندگي هر روز بايد گويي در صفي سرگردان باشند و روزگار بگذرانند و هيچ کس توجهي به اين امر مهم نمي‌کند.

مظفر انصاري در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: برنج کالايي نيست که توزيع وکنترل تجارتش در دست دولت باشد و تجاري که ارز گرفته‌اند و ثبت سفارش مي‌کنند،بازار برنج خارجي و وارداتي را در دست دارند.

وي افزود: بازار از تمام اقلام برنج در اصفهان اشباع است و تنها برنج‌هاي دانه بلند هندي کمياب شده و آن هم به دليل مصرف بالاي اين محصول به دليل پخت سريع و آسان آن است.

رئيس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان اصفهان با بيان اينکه مردم بردباري کنند، بازار مدتي است تحت طمع محتکران و برخي تجار زياده خواه قرار گرفته است، بيان کرد: مردم به دنبال راحت طلبي و عدم رعايت آداب پخت برنج نباشند و از ساير محصولات برنج بومي و وطني استفاده کنند.

وي تاکيد کرد : مصرف برنج مردم بايد هدفمند شود و تنها بازار مصرف در انحصار نوعي خاص از برنج نباشد.

انصاري ادامه داد: انواع برنج‌هاي کم مصرف شمالي و بومي به حد لازم در بازار اصفهان وجود دارد و اينکه بگوئيم برنج کم است يا وجود ندارد، حرف صحيحي نيست.

وي افزود: واردات برنج خارجي استان بيش از هر سال بوده است و محموله 50 هزار تني برنج خارجي نيز توسط تجار با ارز مرجع در همين چند روز اخير وارد استان شده و توزيع مي‌شود که فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و تعاوني‌ها شبکه بازار آن را تنظيم خواهند کرد.

رئيس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان اصفهان با بيان اينکه تحقيقات از عمده فروشي‌ها و تجار نشان مي‌دهد که انواع برنج اروگوئه‌اي، آرژانتيني و تايلندي نيز بيش از مقدار نياز در اصفهان موجود است، گفت: کاهش ميزان برنج هندي در بازار به دليل عدم رعايت تعهدات برخي از تجار و وارد کنندگان است که برخلاف تعهد به وارد کردن برنج‌هاي هندي با قيمت مناسب، اين عمل را متوقف کرده‌اند و حاضر نيستند با قيمت‌هايي که بازرگاني براي رفاه مردم ارايه مي‌کند کار کرده و سود بيشتري مي‌خواهند.

وي ادامه داد: وجود فضاي زيرزميني و بازار سياه که قاطع در اصفهان با آن برخورد مي‌شود ديگر دليل کمبود فعلي برخي از انواع برنج است.

*کشف 27 انبار احتکار برنج در استان/فقط برنج هندي کم شده ولي انواع ديگر وجود دارد

انصاري گفت: در هفته‌هاي اخير، 27 انبار احتکار و دپوي غير قانوني برنج در استان کشف وبا عاملان برخورد قانوني شده است.

وي افزود: هر نوع کالايي که مردم نياز داشته باشند و کسبه و تجار انبار کنند و نفروشند، احتکار محسوب شده و با آن برخورد مي‌شود.

رئيس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان اصفهان ادامه داد: بسياري از ابعاد کمبود برنج رواني و مربوط به بروز شايعات و ايجاد بازار مصرف کاذب در بين مردم است و با شايع شدن کاهش برنج مردم براي خريد هجوم بردند و در بسياري از منازل مازاد بر نياز مردم برنج خريده‌اند.

وي با اشاره به اين مطلب که انواع برنج براي مصارف ضروري، نيروهاي مسلح، حوادث غيرمترقبه و مراکز علمي و دانشگاهي در انبارهاي سازمان بازرگاني موجود است، بيان کرد: کمبود بازار فقط در يک نوع برنج هندي دانه بلند است.

*ثبت سفارش 66 هزار تن برنج خارجي/ ورود 50 هزار تن برنج در روزهاي آينده به اصفهان

انصاري از لحاظ ثبت سفارش تجار براي وارد کردن انواع برنج خبر داد و گفت: مشکلي براي واردات نداريم و بالاي 66 هزار تن نيز ثبت سفارش واردات برنج براي استان داشته‌ايم.

وي اضافه کرد: امسال در استان اصفهان براي نذورات محرم و صفر سه برابر هر سال برنج دولتي توزيع شد.

رئيس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان اصفهان در پايان تاکيد کرد: انواع برنج توليد استان‌هاي شمالي، فارس و خوزستان نيز در بازار وجود دارد و مردم بايد مصرف خود را از برنج آسان پخت به سوي محصولات ديگر هدفمند کنند.

همچنين معاون بازرگاني داخلي سازمان صنعت و معدن و تجارت اصفهان گفت: اکنون برنج در بنادر براي وارد شدن به مرکز کشور به وفور وجود دارد و کمبود برنج هندي شايعه است.

سليمي قيمت هر کيسه برنج هندي را 28 هزار تومان ذکر کرده و توصيه کرد مردم مايحتاج خود را از تعاوني‌ها و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي بخرند.

وي تاکيد کرد: هر گونه اخبار قاچاق و احتکار بايد توسط مردم براي کنترل بازار به شماره 124 گزارش شود.

* تلاش براي کنترل بازار برنج رضايت بخش نيست/مردم به تداوم وجود اجناس مصرفي اصلي در بازار شک کردند

خبرنگار فارس بعد از گپ و گفت با مردم و دست اندرکاران بازار و مسئولان استان به قطب توليد برنج استان سر زده است، از قديم ضرب‌المثل شده است که برنج فقط برنج لنجان با خورشت فسنجان!

نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي به خبرنگار فارس گفت: امسال همچون چند سال گذشته کاشت برنج در لنجان با مشکلات آب و گراني هزينه‌ها همراه بوده اما براي مصرف استان به حد لازم از برنج لنجان موجود است.

مجيد منصوري افزود: مردم لنجان و شهرستان‌هاي مجاور مصرف سال خود را نگه داشته‌اند و مشکلي ندارند، اما جو رواني لنجاني‌ها را هم به سمت خريد برنج خارجي سوق داده است.

وي تاکيد کرد: کاهش ميزان عرضه برنج خارجي و هندي به وضوح از دو ماه پيش در اصفهان و استان‌هاي مجاور مشاهده مي‌شود.

نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه احتکار در انبارهاي بزرگ و ناشناخته و نيز احتکار در مبادي ورودي از عوامل کمبود برنج هندي در اصفهان است، اظهار کرد: از يکسال پيش بحران کاهش برنج هندي آغاز و اکنون به شهرستان‌ها رسيده و نيز واردات برنج و ثبت سفارشات به موقع نبوده و کنترل لازم دولتي اعمال نشده است.

وي بيان کرد: مردم به وجود کالاهاي اساسي در بازار و اطمينان از فراواني آن شک کرده‌اند و اين اجناس را انبار مي‌کنند که اين حس مردم بايد کنترل شود و دولت چاره سازي کند تا اعتماد مردم برگردد.

منصوري ادامه داد: عدم صدور به موقع مجوزهاي خريد براي تجار و مشکلات ارزي از ديگر دلايل کاهش برنج است که در کميسيون‌هاي اقتصادي مجلس در حد طرح تذکر و سئوال از وزارتخانه پيش مي‌رود.

در ادامه نيز عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي و نماينده شهرستان مبارکه در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: در زمينه نابساماني بازار برنج تذکري براي وزير صنعت، معدن و تجارت در صحن علني مجلس قرائت شد.

علي ايرانپور سه عامل عدم ثبت به موقع سفارشات، عوامل رواني و کمبود کنترل دولتي در کنار وجود بازار سياه و دلالاني که به سود کم قانع نيستند را مجموعه علل کمبود برنج و بازار نامناسب آن مي‌داند.

وي ادامه داد: طي چند روز گذشته تلاش‌هايي براي کنترل قيمت و افزايش ميزان برنج در سطح استان اصفهان صورت گرفته که متأسفانه نتيجه اين تلاش‌ها رضايت بخش نبوده و قيمت برنج همچنان بالا است.

به گزارش فارس، بنابراين گزارش‌هاي گمرک در 9 ماهه ابتداي سال جاري 897 هزار تن برنج به ارزش 884 ميليون دلار وارد کشور شده است.

اين در حالي است که واردات برنج در 9 ماه اول سال 90 معادل 868 هزار تن به ارزش 744 ميليون دلار بوده است.

* 400 تا600 هزار تن کسري برنج در کشور

يک پژوهشگر بازار محصولات زراعي اظهار کرد: در حالي که ميزان کسري برنج در کشور 400 تا 600 هزار تن برآورد شده است، نيازي به افزايش واردات نداريم.

غلامرضا خانکشي‌پور گفت: اعلام سالانه سرانه مصرف برنج در کشور جزو سؤالاتي است که در هيچ سالي برآورد درستي از آن نشده است.

وي افزود: هميشه آمارها با واقعيت برابري نداشته و اختلاف نظرهايي در زمينه برآورد محصول برنج وجود دارد، در حالي که ميزان توليد هرساله در حد مشخصي است.

مسئول مطالعات اقتصادي مؤسسه تحقيقات برنج کشور ادامه داد: بر اساس روش‌هاي کارشناسي بايد ميزان توليد با ميزان واردات جمع شده و حاصل آن بر جمعيت کشور تقسيم شود تا عدد درستي از سرانه مصرف به ‌دست آيد.

وي با بيان اينکه سرانه 36.5 کيلو مصرف ايرانيان قدري بالاست از مردم خواست الگوي تغذيه خود را هدفمند و بهينه کنند.

* يک نوع برنج نبايد بازار را قبضه کند

خانکشي‌پور بيان کرد: تعرفه‌هاي سنگين‌تري براي واردات بي‌رويه برنج بايد گذاشته شود تا يک محصول بازار را قبضه نکند.

وي افزود: لازم است مسئولان و برنامه‌ريزان کشوري تعرفه‌هاي سنگين‌تري براي واردات برنج قائل شوند تا بدين ترتيب اين محصول بتواند در عرصه خود را بيشتر نشان دهد.

اين کارشناس ارشد کشاورزي و بازار محصولات زراعي با بيان اين مطلب که در کشور ارقام خوش ‌کيفيتي وجود دارد که لازم است از واردات محصولاتي که با ارقام داخلي رقابت دارند، جلوگيري شود، گفت: بايد ببينيم چرا مردم برنج وطني مصرف نمي‌کنند.

در اين ميان مسعود اميني به کاهش واردات برنج خارجي در اصفهان اشاره کرد و گفت: در سال جاري از مراجع رسمي استان اصفهان کمتر برنج خارجي وارد استان شده است.

مسئول روابط عمومي گمرک اصفهان با تاکيد بر اينکه گمرک تنها مرجع رسمي واردات کالا و به ويژه برنج به استان است، ادامه داد: در سال جاري تاجران اصفهان با توجه به نوسانات قيمت ارز و عدم ثبات قيمت دلار تمايل زيادي به واردات برنج خارجي نداشتند.

وي به ورود برنج قاچاق به استان اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه برنج قاچاق به استان اصفهان وارد و مقادير زيادي از اين برنج‌ها در بازار عرضه مي‌شود
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com