برنج
امروز یکشنبه 16/11/1401
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
پنج شنبه / /

هزار هكتار از اراضي خوزستان زير كشت برنج مي‌رود


هزار هكتار از اراضي خوزستان زير كشت برنج مي‌رود

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان گفت: كشت برنج از نيمه دوم خردادماه امسال شروع و پيش‌بيني مي‌شود 60 هزار هكتار از اراضي استان به زيركشت اين محصول بروند.محمد قاسمي‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه‌ خوزستان، عنوان‌ كرد: انواع برنجي كه در خوزستان كشت مي‌شود شامل آمل، دانيال، شفق، كادوس، پويا، غير نجفي پاكوتاه و برنج‌هاي محلي از جمله چمپا و عنبربو محلي است.


وي افزود: سطح زيركشت برنج در سال گذشته 58 هزار و 25 هكتار بود كه نسبت به سال زراعي 89، 9 درصد افزايش داشته است. ميزان عملكرد برنج در سال 90 نيز 40 هزار و 724 كيلوگرم در هر هكتار بود و از سطح كشت شده 274 هزار و 88 تن شلتوك و 178 هزار و 157 تن برنج سفيد توليد شده است.معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان با اشاره به خدمات ارايه شده به برنج‌كاران استان، كرد: به كارگيري 50 نفر از فارغ‌التحصيلان كشاورزي جهت ارايه توصيه‌هاي فني، وارد كردن ارقام جديد بر محصول دانه بلند به چرخه، كشت زارعين از قبيل انواع برنج شفق، كادوس، پويا و تهيه و توزيع كود مورد نياز، بذر از جمله خدماتي است كه به كشاورزان خوزستان ارايه شده است.


قاسمي‌نژاد تصريح‌كرد: برنج به دو روش مستقيم و نشايي در استان كشت مي‌شود و مناطق عمده كشت برنج در استان، شهرستان‌هاي ايذه، باغملك و رامهرمز به صورت نشايي و در بقيه مناطق به صورت كشت مستقيم است.


وي همچنين از كشت خيار زيرپلاستيكي در 6 هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان در سال زراعي جاري خبرداد و گفت: پيش‌بيني مي‌شود 190 هزار تن از اراضي كشت شده برداشت و به مصرف بازار عرضه شود.


معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان افزود: عمليات برداشت خيار تا پايان خردادماه ادامه خواهد داشت و شهرستان‌هاي شوشتر، شوش، اهواز، اميديه و رامهرمز از جمله شهرستان‌هايي مي‌باشند كه خيار پلاستيكي در آن‌ها كشت شده است. از هر هكتار كشت خيار 30 تن برداشت مي‌شود.


قاسمي‌نژاد يادآورشد: البته كشت خيار در شهرهاي جنوبي استان از اواخر آذرماه و در شهرهاي شمالي تا نيمه دي‌ماه انجام مي‌شود
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com