برنج
امروز جمعه 3/11/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

تاثير بقاياي کاه در حفظ ازت مزارع


محققان در پي راههايي براي کاهش آلودگي کشاورزي هستند

به گزارش ايانا و به نقل از ساينس ديلي (science daily)، تحقيقات جديد نشان مي دهند باقي گذاردن کاه در کنار استفاده از گياهان پوششي خانواده بقولات باعث کاهش شستشوي ازت از خاک مي گردد.

کشاورزي بزرگترين منبع آلايندگي آبها در آمريکا است. زيرا نيترات خاک مزارع پس از شستشو و فرسايش وارد جريان رودخانه ها و آبهاي زيرزميني مي­گردد. ازت زياد در سيستمهاي آبي نيز به تخريب و تهي شدن اکسيژن و مرگ ماهيها و ايجاد مرداب منتهي مي شود. چنانچه نيترات وارد آب آشاميدني شود، باعث آسيب ديدن سلامت مردم و ايجاد انواع سرطان­ و نارساييهاي زايمان خواهد گرديد.

گياهان پوششي خانواده بقولات، جايگزين يا مکمل کودهاي شيميايي ازت دار محسوب مي شوند و پايداري سيستمهاي کشاورزي را ارتقا مي بخشند. اين گياهان مي توانند بخشي از نيتروژن مورد نياز گياهان را تامين نمايند. ضمن اين که خاک را مقابل خطر فرسايش حفظ مي کنند. نيتروژن اين گياهان آرام­تر از کودهاي شيميايي آزاد مي­شود. اما اين به معناي هدر نرفتن نيتروژن در سيستم کشت بقولات نيست.

يکي از راههاي به حداقل رساندن اين امر، افزودن بقاياي غني از نيتروژن. کربن مانند کاه غلات است.

محققان با انجام آزمايشي به ارزيابي استفاده از کاه جهت کاهش هدر رفتن نيتروژن در کشت ذرت نمودند. معلوم شد افزودن کاه به همراه کشت ماشک باعث کاهش نيتروژن غير آلي خاک در قياس با حالت فقط استفاده از ماشک (گياه پوششي از خانواده بقولات) مي گردد. به طور متوسط در نمونه هاي مربوط به استفاده از کاه نيتروژن غير آلي خاک 3/7 درصد کمتر بود.

نوع بقاياي مورد استفاده نه تنها بر ميزان اوج نيتروژن در خاک که در زمان رسيدن به اين نقطه اوج موثر است. اما دسترسي کمتر به نيتروژن در اين خاکها نيز بر عملکرد ذرت تاثير منفي مي نهد.

کاه باقيمانده در مزارع اغلب به فروش مي رسد. در اين تحقيق معلوم شد استفاده از کاه به منظور بهبود نيتروژن ممکن است باعث جبران کاهش درآمد حاصل از فروش آن نگردد.

محققان پس از بررسيهاي زياد اعلام کردند حفظ بخشي از بقاياي غلات در مزرعه مي تواند از کاهش نيتروژن بکاهد، اما ممکن است باعث کاهش محصول در برخي سالها شود. محققان درصدد تحقيق بيش­تر جهت پيوستگي بيشتر گياهان پوششي خاک (بقولات) با کودهاي شيميايي و افزايش دسترس پذيري نيتروژن هستند./مترجم: سيد محسن سنجري
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : مريم قاسمي ایمیل : ? زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

لطفازيرعکسي که نشان ميدهيدبنويسيدکه چه کاري درحال انجام شدن است

نام : مريم قاسمي ایمیل : ? زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

لطفازيرعکسي که نشان ميدهيدبنويسيدکه چه کاري درحال انجام شدن است

نام : مريم قاسمي ایمیل : ? زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

لطفازيرعکسي که نشان ميدهيدبنويسيدکه چه کاري درحال انجام شدن است

نام : mohsen ایمیل : ? زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

با سلام سوالي درباره بقاياي کاه و کلش در مزرعه داشتم که آيا اين بقايا باعث افزايش آفات و بيماري ها در مزرعه نميشود.باتشکر


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com