برنج
امروز دو شنبه 15/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

توليد نخستين كود زيستي براي جلوگيري از تخريب خاك‌هاي كشاورزي ايران


مدير داخلي پروژه هيدروكربورهاي حلقوي از توليد كود زيستي سازگار با محيط زيست به نام بارافشان يك براي جلوگيري از تخريب خاك‌هاي كشاورزي ايران خبر داد.

سيد محمد‌سجاد طباطبايي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با بيان اينكه كشاورزي ايران از حدود 50 سال پيش به واسطه استفاده بي‌رويه از كودهاي شيميايي به سمت اشباع شدن خاك و تخريب آن پيشرفته است، گفت: چون كشاورزان كودهاي اشتباهي غير ضرور به زمين تزريق مي‌كردند، باعث هدر رفت آب و بذر در كشاورزي مي‌شود.
مدير داخلي پروژه هيدروكربورهاي حلقوي گفت: آقاي دكتر سيد علي طباطبايي از پژوهشگران جهاد دانشگاهي بعد از 2 سال تحقيق توانست كود زيستي موافق با محيط زيست به نام بارافشان يك را توليد كند كه اين كود از مواد آلي و محرك رشد گياهان تشكيل شده است.
وي افزود: اين كود براي نخستين بار در سطح جهان با حمايت و ليسانس جهاد دانشگاهي تهران توليد و عرضه شد.
طباطبايي افزود: هدف از توليد اين كود جلوگيري از آلايندگي خاك و حفاظت مناسب محيط زيست و داشتن صرفه اقتصادي براي كشاورز بود.
وي افزود: اگر كشاورز ياد بگيرد به روش علمي به كشت و كار بپردازد، هزينه‌هاي توليد نصف و بازده كار او دو برابر و كيفيت توليد محصول تا 50 درصد افزايش مي‌يابد و به صادرات كشاورزي كمك خواهد كرد.
مدير داخلي پروژه هيدروكربورهاي حلقوي تصريح كرد: كود بارافشان يك تنظيم كننده رشد گياهان است كه موجب تحريك سيستم گل‌دهي گياه مي‌شود و زمان لقاح و گرده‌افشاني گياه را بيشتر مي‌كند.
وي افزود: بازده توليد گياه با استفاده از كود زيستي تا 30 درصد افزايش يافته و كيفيت محصول بهتر مي‌شود.
طباطبايي در پاسخ به اين سوال كه از نظر اقتصادي كود زيستي نسبت به كود شيميايي چه تفاوتي دارد، گفت: يك بسته 400 گرمي از كود زيستي بارافشان يك به مبلغ 12 هزار تومان براي يك هكتار زمين كافي است، در حالي كه كود شيميايي فسفات 50 كيلويي در يك هكتار هزينه‌ چندبرابري خواهد داشت، بنابراين هزينه كشاورز به شدت كاهش يافته و توليد محصول 30 درصد بهتر و بيشتر مي‌شود.
طباطبايي از مزاياي مصرف كود زيستي را جبران كاهش توليد ناشي از كمبود سرماي زمستان دانست و گفت: اگر سرماي كافي براي گياه فراهم نشود، گياه از نظر فيزيولوژي نمي‌داند چه زماني به گل‌دهي بپردازد، اما كود زيستي به گل‌دهي بيشتر گياه كمك مي‌كند، كيفيت محصول را افزايش داده و اندازه ميوه را يكسان مي‌كند.
طباطبايي در مورد افزايش محصول گفت: استفاده از كود زيستي در برنج، كلزا تا 30 درصد، سويا، بادمجان، گوجه فرنگي، آفتاب‌گردان، انگور، آلبالو و نخود تا 25 درصد و در خيار، آفتاب‌گردان تا 15 درصد افزايش محصول به همراه خواهد داشت.
طباطبايي تصريح كرد: از ويژگي كود زيستي اين است كه فرسايش خاك و خرابي گياه ندارد و دولت به جاي پرداخت يارانه به كودهاي شيميايي از پژوهشگران كودهاي زيست محيطي حمايت كند.
وي افزود: كودهاي زيستي بارافشان از خانواده فتالامات با خلوص 60 درصد براي اولين بار در دنيا به روش خاصي تحت ليسانس جهاد دانشگاهي پس از دو سال كار پژوهشگران توليد شده است.
وي افزود: مخترع اين كود دكتر سيد علي طباطبايي است كه رئيس جهاد دانشگاهي تهران واحد علوم بوده و در جشنواره خوارزمي رتبه برتر شناخته شده و جزء بنياد ملي نخبگان ايران قرار گرفته است.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : sabbasi86@yahoo.com زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

سلام-آيا کود زيستي نامبرده بر کيفيت وعملکرد گياهان زينتي تاثير داشته است؟

نام : قدوسي ایمیل : ghodosi.rzm@gmail.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

با عرض سلام وخسته نباشيد در صورت امکان در خصوص نحوه توليد اين نوع کود اطلاعاتي را باي اينجانب ارسال فرماييد بنده در زمينه توليد کود ورمي کمپوست فعاليت ميکنم ممنون ومتشکر

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

اي بابا عجب روزگاريه

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

به اميد روزي که حداقل در زمينه توليد نهاده هاي کشاورزي به خودکفايي برسيم
سموم و فرتيلايزهاي چيني کشاورزي اين مملکت رو داره به نابودي ميکشونه.
سلطان زاده

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
جمعه / /
فعال :

العاب عيون
العاب صيف
العاب عسل
العاب عز


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com