برنج
امروز شنبه 9/12/1393
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
چهار شنبه / /

سفري شيرين در نوروز، با شيريني ها و نان هاي محلي گيلان


از معروفترين نان ها و شيريني هاي خانگي و سنتي اين ديار که در ايام عيد پخت مي شود، عسلي حلوا، پلادانه حلوا، خرش حلوا، پادرازي، حلواي به، نان برنجي، نان نخودچي، باقلوا و سام پوسته، خاکاره دبيج(کاکا)، کويي (کدو حلوايي) کاکا، ترک حلوا، خاتون پنجره و سمنو است.

رشت- استان گيلان يکي از استان هاي سرسبز شمالي ايران است که علاوه بر جاذبه هاي گردشگري و طبيعي فراوان آن که شهره عام و خاص شده ، غذاها، نان ها و شيريني هاي محلي و سنتي اين استان نيز از محبوبيت زيادي برخوردار است.

به گزارش ايرنا، در کنار آيين ها و سنت هاي متفاوتي که همزمان با فرارسيدن سال نو در جاي جاي استان گيلان اجرا مي شود، کدبانوهاي گيلاني نيز براي پخت انواع نان و شيريني هاي محلي، ذوق و سيلقه اي خاص از خود نشان مي دهند.
هنر و حسن سليقه بانوان گيلاني در طبخ خوراکي هاي لذيذ و عرضه برخي از اين محصولات در بازارهاي محلي و روزانه، اين کار را به يکي از جاذبه هاي قابل توجه توريستي استان تبديل کرده است.
اغلب مسافران و گردشگران در بازگشت از سفر سعي مي کنند از اين خوراکي ها و شيريني ها به عنوان سوغات و ره آورد سفر با خود همراه کنند.
از معروفترين نان ها و شيريني هاي خانگي و سنتي اين ديار که در ايام عيد پخت مي شود، عسلي حلوا، پلادانه حلوا، خرش حلوا، پادرازي، حلواي به، نان برنجي، نان نخودچي، باقلوا و سام پوسته، خاکاره دبيج(کاکا)، کويي (کدو حلوايي) کاکا، ترک حلوا، خاتون پنجره و سمنو است.
خانم هاي باسليقه گيلان از اين شيريني هاي خانگي تهيه شده که با سليقه تمام در سيني وظرف هاي مخصوص چيده مي شود، با صفا و محبت خاص مردمان ديار، کام مهمانان خود را شيرين مي کنند.
اغلب بانوان گيلاني در ايام عيد از اين شيريني ها به همراه آجيل، ميوه، شکلات و تنقلات ديگر از جمله زغال اخته، آلو و آلبالوي خيس کرده با گلپر و نمک، از مهمانان خود پذيرايي مي کنند.
باتوجه به کشاورزي بودن استان گيلان و کشت انواع برنج هاي مرغوب محلي، يکي از موادي که در تهيه شيريني ها و حلواهاي گيلان استفاده مي شود، آرد برنج است.
يکي از اين شيريني هاي قديمي و سنتي که ماده اصلي آن آرد برنج بوده و خانم هاي با ذوق و کدبانوي شمال آن را با دقت بسيار در روزهاي عيد تهيه مي کنند، "پلا دانه حلوا" است.
اين شيريني با استفاده از آرد برنج تهيه شده از بهترين و مرغوب ترين برنج محلي، آرد گندم، کره، شکر، زعفران، هل، گلاب و پسته با سبک و روش خاص تهيه مي شود.
"سنگاسين حلوا" هم از ديگر شيريني هاي معروف مخصوص ايام عيد است که از مخلوط کردن آرد برنج با کره و دوشاب (شيره انگور) و برگ تازه نارنج و تفت دادن آن مواد، تهيه مي شود.
پس از تفت مواد و پهن کردن آن در يک سيني، مواد را با مشت سنگ (سنگي که در شمال با آن مغزگردو مي سايند) پهن مي کنند.
"دوشاب بج يا دوشاب برنج" هم از ديگر شيريني هاي معروف گيلان است که در تهيه آن از برنج، دوشاب، مغزگردو، هل، گلاب و مغز پسته استفاده مي شود.
از ديگر شيريني هاي سنتي گيلان که از تنقلات شب هاي ماه رمضان گيلاني ها هم محسوب شده و در بسياري از مهماني ها کام مهمانان را شيرين مي کند، "رشته و خوشکار" است.
اين شيريني سنتي که طرفداران زيادي دارد، يکي از مشهور ترين سوغاتي هاي استان گيلان است که علاوه بر آماده سازي اين شيريني در منازل، بسياري از مغازه ها در بازار بزرگ رشت نيز آن را براي مهمانان و مسافران آماده مي کنند.
محتويات اصلي رشته اين شيريني، برنج و آرد گندم است که پس از آماده سازي خمير، آن را در شانه مخصوص رشته ريزي ريخته و در سيني که روي آتش ملايم گذاشته شده است، مي ريزند.
پس از ريختن مواد روي سيني که با مهارت خاصي و به صورت رشته رشته انجام مي شود، رشته هاي آماده شده را به صورت چند لا و فرم خاصي تا مي کنند.
درصورتي که بخواهند خوشکار تهيه کنند، بنا به ذايقه افراد شکر، مغزگردو، هل کوبيده، دارچين، مغزپسته به رشته هاي تهيه شده اضافه کرده و پس از تا کردن، آن را به مشتريان تحويل مي دهند.
براي صرف اين شيريني لذيذ محلي، بايد رشته و خوشکارهاي آماده شده را در روغن سرخ کرده و بعد در شربت (شيره) تهيه شده، انداخت تا پس از کمي شيرين شدن آن را خورد.
به گزارش ايرنا، پخت نان هاي سنتي و محلي در گيلان هم از ديگر رسم و رسوم مردمان اين ديار است که در مناطق مختلف رواج دارد.
يکي از اين نان ها که بيشتر در مناطق شرق گيلان پخت مي شود، " نان خرفه يا خلفه" بوده که به "نان کشتا" نيز معروف است.
براي پخت اين نان که در آستانه اشرفيه رواج زيادي دارد، بعد از پختن کدو و پوست گرفتن آن، آرد گندم و آرد دانه هاي شنبليله و گياه خرفه را همراه با کمي نمک به آن اضافه مي کنند.
پس از مخلوط کردن اين مواد و ورز دادن خمير، چانه هاي کوچکي از خمير تهيه کرده و آن را با وردنه پهن مي کنند، برخي ها هم که حرفه اي ترند، با حرکت و چرخش دستانشان، خمير را پهن مي کنند.
بعد خمير را روي يک گمج (ظرف سفالي) وارونه که روي آتش گذاشته شده است، مي گذارند تا پخته شود.
"کشتا" هم نان شيرين، خوش مزه و خوش طعمي است که عطر و بوي آن مشام هر عابري را نوازش مي دهد.
"لاکو" هم نوعي نان برنجي و از جمله نان هاي سنتي گيلان است که در نواحي مختلف استان گيلان براي عيد نوروز پخت مي شود. اين نان به دو رنگ سفيد و زرد تهيه ميشود که بسيار نازک، نرم و خوشمزه است.
لاکو در گذشته يکي از سوغات مهم کشاورزان منطقه بود که آن را با جوکول (برنج سبز) و همراه با نوعي کباب بنام (مرغِ کباب)، ماهي تنوري و نوعي جارو به نام (ايسپيل جارو) به عنوان پيشکش براي ارباب ميبردند و در شب عيد هم براي پذيرايي از ميهمانان نوروز آماده مي کردند.
با وجود اينکه تهيه اين نان زمان بر بوده و سختي خاصي دارد، اما به همت زنان و بانوان صبور و هنرمند گيلاني، کام بسياري از مهمانان و مسافران اين ديار با خوردن اين نان شيرين مي شود.
براي پخت نان لاکو، از آرد برنج، آرد گندم و آب جوش خمير درست کرده بعد آن را داخل آبجوش گذاشته و خمير پخته را ورز مي دهند.
سپس خمير را خيلي نازک پهن کرده و درصورتي که بخواهند رنگ نان زرد شود، مقداري زردچوبه به آن اضافه مي کنند.
در اين مرحله براي اينکه خمير به صورت ورق نازکي دربيايد، آن را با وسيله اي به نام فوکو (وسيله اي گلي به شکل گوشت کوب که کف آن اشکال لوزي دارد) مي کوبند تا خمير نقشدار شود.
آنگاه ورق نازک آماده شده را براي پخت روي گمج وارونه که روي آتش گذاشته شده است، مي گذارند.
"کلوچه" هم که از مهمترين سوغات شهرهاي لاهيجان و فومن است که شايد نياز به معرفي نداشته باشد چرا که کمتر مسافر و گردشگري است که شوق و ذوق سفر داشته و از رهگذر گيلان عبور کرده باشد، اما از اين کلوچه ها نچشيده و يا به عنوان سوغات با خود نبرده باشد.
پخت کلوچه فومن که بطور سنتي در مغازه هاي سطح شهر، چندين دهه است رواج دارد، نظر گردشگران و توريست هاي زيادي را به خود جلب مي کند.
کلوچه فومن از آرد، شکر، روغن حيواني، گردو، تخم مرغ و ادويه جات مختلف تهيه مي شود و مسافران زيادي را براي خريد و خوردن اين کلوچه از داخل و خارج از کشور به گيلان مي آورد.
اميد که گردشگران و مهمانان در نهايت آرامش خاطر روزهاي خوشي را در سپري کرده و با خريد و مصرف اين شيريني ها، لذت شيريني سفر و بهره مندي از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي و بومي محلي اين منطقه، را دوچندان کنند


اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : نرجس السانان تميج ایمیل : ? زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

نان تميجان

نام : Zohreh ایمیل : ? زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

خرش حلوا
مواد لازم
آرد برنج خيلي نرم 2 فنجان
آرد گندم 4 فنجان
کره 450 تا 500 گرم
شکر 4 فنجان
خرش ريزشده 2 فنجان

طرز تهيه
آردهاي برنج و گندم را الک و مخلوط مي کنيم. در تابه ريخته و در کره سرخ مي کنيم تا آرد بوي خامي خود را از دست بدهد و کمي طلايي شود (نبايد زياد سرخ شود). بعد خرش را خيلي ريز مي کوبيم و با آرد مخلوط کرده و تفت مي دهيم.
شکر را که قبلا با کمي آب مات کرده ايم و غليظ شده است به آرد و خرش اضافه مي کنيم و زمين مي گذاريم. با پشت قاشق چوبي مي زنيم و مالش مي دهيم تا به روغن بيفتد. در حاليکه هنوز گرم است سيني مناسبي را چرب مي کنيم و مايه حلوا را به قطر 5/1 سانتيمتر در آن به طور يکنواخت پهن مي کنيم. وقتي کمي خنک شد به شکل لوزي يا چهارگوش ديگري مي بريم. حلوا را در ظرف دربسته نگهداري مي کنيم تا عطر سبزي خرش باقي بماند.
منبع: هنر آشپزي در گيلان، تاليف زري خاور (مرعشي)، انتشارات عطائي، تلفن 66965108

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
پنج شنبه / /
فعال :

بسيار عالي بود

نام : صغرا شير واني ایمیل : soghrashirvani@yaho com زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

عا لي بود دستگا رشته خو شکار چطور تهيه کنيم

نام : ص ایمیل : ? زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

خوب

نام : افروز ایمیل : afrooz_khoshsima@yahoo.com زمان ارسال :
جمعه / /
فعال :

طرز تهيه قوام پلو رو لطفا برام ايميل کنيد همون برنجي که رنج قهوه اي تيره داره و بيشتر تو محرم درست ميکنند..ممنونم

نام : زرقا ایمیل : zargil.shomal@gmaill زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

با سلام لطفا مراکز توليد اين شيريني ها با آدرس برايم ايميل مي نماييد متشکرم سفارش دارم شيريني هاي مرغوب استان گيلان رو ميخواهم

نام : آسمان ایمیل : asemaneli@yahoo.com زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :
با سلام لطفا مراکز توليد اين شيريني ها با آدرس برايم ايميل مي نماييد متشکرم سفارش دارم شيريني هاي مرغوب استان گيلان رو ميخواهم

نام : فاطمه ایمیل : fatemeh651@yahoo.com زمان ارسال :
جمعه / /
فعال :

با سلام و ممنون از مطالب عالیتون
حلواهای ضیابری مثل دنگینه حلوا و ترنگینه حلوا رو ایمیل کنید لطفا.ممنون از شما.

نام : coach outlet online ایمیل : asfa@yahoo.com زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

hello!


measurements coach factory outlet 70% off -coach outlet bags are coach factory outlet : $39 new 2015 coach outlet bags large though often carried by hand, the lines do not coach outlet online - 75% off coach purses outlet have middle coach factory online - shop the latest designer bags ground, coach factory outlet - coach outlet 80% discount modern, coach outlet - coach factory outlet chesterfield mo square or coach factory outlet - coach outlet 80% up clearance round and coach outlet online - coach handbags feminine. the coach factory outlet - coach outlet, Inc. - official site bags are carried by hand or coach outlet - coach outlet stores online under your arm, point tiffany and co - does tiffany have an outlet out that birkin hermes bag -hermes bag even the coco chanel handbags - coco chanel outlet- chanel bags clutch, hermes belts - hermes belts for 70% off handbags outlet except for the coach factory outlet - coach outlet sale 70% off small jeweled versions, lengthen the coach outlet store online - authentic coach factory stores flat but at coach outlet - official coach factory outlet the coach outlet - coach factory outlet $150+ orders same time coach outlet store online - coach factory outlet discount 39.99 almost spacious. coach factory outlet - local results for coach outlet clutches, modern coach outlet store online - 20% coach factory outlet stores backpacks, kate spade outlet online - kate spade jewelry outlet totes: this coach factory outlet store 80% discount about a kate spade handbags - kate spade new york crossbod accessory. here, valentino shoes all the pas cher sac chanel 2015 best, kate spade outlet - kate spade clearance busiest coach factory outlet - store online bags we the north face outlet store online want to grab onto.


despite facing kate spade outlet - official kate spade outlet online colder than michael kors outlet - michael kors stores - sale mars, the reality tv starlet was showing all kinds of leg as this thursday. clad in a skin-tight pencil skirt, michael kors outlet online- factory outlet michael kors leather jacket michael kors outlet - michael kors - official site and stiletto louis vuitton outlet stores - Images of louis vuitton heels, chanel handbags - chanel bags - chanel outlet store kardashian michael kors outlet - michael kors on sale any of it from michael kors outlet - shop for michael kors outlet online and her cold chanel black friday - fragrance and beauty as she grabbed lunch with pal jonathan michael kors outlet - michael kors handbags in michael kors outlet online sale- michael kors with pride! michael kors outlet store- cheap sale 78% off online most powerful burberry outlet online color makes for a michael kors outlet online - michael kors your new year, and it louis vuitton - louis vuitton outlet also makes for the michael kors outlet - michael kors outlet online sale perfect louis vuitton - store locator this louis vuitton outlet - louis vuitton - official site pale grays and louis vuitton outlet - louis vuitton red carpet fashion louis vuitton bags neutrals.january I buy chanel outlet - chanel outlet online - sacs a main chanel sales.
we giuseppe Zanotti shoes may want red bottom shoes - red bottom shoe 70% off - designer red bottom shoes new bag that hits the toms shoes outlet online - toms shoes outlet online free shipping - toms shoes market, but the fact of the matter is that we couldn't (michael kors outlet store - save 40 - 70%. all the sales) actually louis vuitton handbags - louis vuitton outlet - louis vuitton outlet online single one. louis vuitton outlet online - louis vuitton official usa website It's all about picking and choosing. prada factory outlet store - prada handbags while the north face outlet - the north face jacket trendy piece is a justified true religion jeans - true religion brand jeans, what you really want to burberry handbags - outlet at prices up to 70% off. shop nordstrom rack online in are the sac chanel sacs a main pas cher 2015 chanel site officiel classics.


I received not valentino - valentino's restaurant baltimore - valentino shoes one,oakley sunglasses - oakley sunglasses oil rig -oakley official site but two prada handbags - prada outlet online store monogrammed prada handbags - discount prada outlet sale for christmas. yes, I am more polo ralph lauren - ralph lauren 30% coupon code - polo ralph lauren outlet online a little obsessed. but I've celine handbags - celine handbags nordstrom say-I don't think I'm alone. since I started carrying my cuyana marc by marc jacobs - marc jacobs handbags on sale tote, I've oakley vault - oakley holbrook frogskins black friday four ralph lauren outlet - ralph lauren outlet mall online from complete strangers, ray ban sunglasses - ray ban sunglasses sunglass hut - ray ban sunglasses cockpit which pretty much never ray-ban sunglasses - ray ban 3362 sunglasses to me.
I need to celine handbags - celine handbags barney's stop myself ray ban sunglasses - ray ban aviator sunglasses - ray ban clubmaster sunglasses so true religion outlet - official true religion outlet much tat, but the polo ralph lauren outlet online - polo ralph lauren official site of a good discount is ray ban outlet store online - ray ban outlet much for me. I ray ban sunglasses - ray-ban is a brand of sunglasses buy red bottom shoes free shipping + free exchanges. shoes and bags as low as $39.95! stuff that's not my size or my colour, nike air jordan - nike air jordan release dates - nike air jordan retro 13 and often tory burch shoes - tory burch handbags sale buy tiffany and co - tiffany diamond necklaces outlet stuff hollister clothing store - hollister clothing for sale - hollister store online because it's cheap. I need a toms shoes outlet online - toms shoes on sale 80% off shopping true religion outlet - cheap true religion jeans wholesale detox. oakley sunglasses - cheap oakley sunglasses $9 only any tips? oakley sunglasses - military oakley sunglasses - wholesale discount oakley sunglasses turns tory burch outlet - tory burch handbags 80% off the abercrombie and fitch - abercrombie 30% off coupon - abercrombie outlet sale traditional oakley sunglasses - us standard oakley government sales concept frey wille jewellery - frey wille - frey wille usa upside abercrombie black friday - abercrombie and fitch sale down by starting at sac longchamp - sac chanel pas cher high timberland shoes - timberland boots on sale price and working backwards. first, sign up for a abercrombie and fitch - abercrombie and fitch coupons discounts account, true religion - official true religion outlet and then let the fun begin!

نام : coach outlet online ایمیل : asfa@yahoo.com زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

hello!


measurements coach factory outlet 70% off -coach outlet bags are coach factory outlet : $39 new 2015 coach outlet bags large though often carried by hand, the lines do not coach outlet online - 75% off coach purses outlet have middle coach factory online - shop the latest designer bags ground, coach factory outlet - coach outlet 80% discount modern, coach outlet - coach factory outlet chesterfield mo square or coach factory outlet - coach outlet 80% up clearance round and coach outlet online - coach handbags feminine. the coach factory outlet - coach outlet, Inc. - official site bags are carried by hand or coach outlet - coach outlet stores online under your arm, point tiffany and co - does tiffany have an outlet out that birkin hermes bag -hermes bag even the coco chanel handbags - coco chanel outlet- chanel bags clutch, hermes belts - hermes belts for 70% off handbags outlet except for the coach factory outlet - coach outlet sale 70% off small jeweled versions, lengthen the coach outlet store online - authentic coach factory stores flat but at coach outlet - official coach factory outlet the coach outlet - coach factory outlet $150+ orders same time coach outlet store online - coach factory outlet discount 39.99 almost spacious. coach factory outlet - local results for coach outlet clutches, modern coach outlet store online - 20% coach factory outlet stores backpacks, kate spade outlet online - kate spade jewelry outlet totes: this coach factory outlet store 80% discount about a kate spade handbags - kate spade new york crossbod accessory. here, valentino shoes all the pas cher sac chanel 2015 best, kate spade outlet - kate spade clearance busiest coach factory outlet - store online bags we the north face outlet store online want to grab onto.


despite facing kate spade outlet - official kate spade outlet online colder than michael kors outlet - michael kors stores - sale mars, the reality tv starlet was showing all kinds of leg as this thursday. clad in a skin-tight pencil skirt, michael kors outlet online- factory outlet michael kors leather jacket michael kors outlet - michael kors - official site and stiletto louis vuitton outlet stores - Images of louis vuitton heels, chanel handbags - chanel bags - chanel outlet store kardashian michael kors outlet - michael kors on sale any of it from michael kors outlet - shop for michael kors outlet online and her cold chanel black friday - fragrance and beauty as she grabbed lunch with pal jonathan michael kors outlet - michael kors handbags in michael kors outlet online sale- michael kors with pride! michael kors outlet store- cheap sale 78% off online most powerful burberry outlet online color makes for a michael kors outlet online - michael kors your new year, and it louis vuitton - louis vuitton outlet also makes for the michael kors outlet - michael kors outlet online sale perfect louis vuitton - store locator this louis vuitton outlet - louis vuitton - official site pale grays and louis vuitton outlet - louis vuitton red carpet fashion louis vuitton bags neutrals.january I buy chanel outlet - chanel outlet online - sacs a main chanel sales.
we giuseppe Zanotti shoes may want red bottom shoes - red bottom shoe 70% off - designer red bottom shoes new bag that hits the toms shoes outlet online - toms shoes outlet online free shipping - toms shoes market, but the fact of the matter is that we couldn't (michael kors outlet store - save 40 - 70%. all the sales) actually louis vuitton handbags - louis vuitton outlet - louis vuitton outlet online single one. louis vuitton outlet online - louis vuitton official usa website It's all about picking and choosing. prada factory outlet store - prada handbags while the north face outlet - the north face jacket trendy piece is a justified true religion jeans - true religion brand jeans, what you really want to burberry handbags - outlet at prices up to 70% off. shop nordstrom rack online in are the sac chanel sacs a main pas cher 2015 chanel site officiel classics.


I received not valentino - valentino's restaurant baltimore - valentino shoes one,oakley sunglasses - oakley sunglasses oil rig -oakley official site but two prada handbags - prada outlet online store monogrammed prada handbags - discount prada outlet sale for christmas. yes, I am more polo ralph lauren - ralph lauren 30% coupon code - polo ralph lauren outlet online a little obsessed. but I've celine handbags - celine handbags nordstrom say-I don't think I'm alone. since I started carrying my cuyana marc by marc jacobs - marc jacobs handbags on sale tote, I've oakley vault - oakley holbrook frogskins black friday four ralph lauren outlet - ralph lauren outlet mall online from complete strangers, ray ban sunglasses - ray ban sunglasses sunglass hut - ray ban sunglasses cockpit which pretty much never ray-ban sunglasses - ray ban 3362 sunglasses to me.
I need to celine handbags - celine handbags barney's stop myself ray ban sunglasses - ray ban aviator sunglasses - ray ban clubmaster sunglasses so true religion outlet - official true religion outlet much tat, but the polo ralph lauren outlet online - polo ralph lauren official site of a good discount is ray ban outlet store online - ray ban outlet much for me. I ray ban sunglasses - ray-ban is a brand of sunglasses buy red bottom shoes free shipping + free exchanges. shoes and bags as low as $39.95! stuff that's not my size or my colour, nike air jordan - nike air jordan release dates - nike air jordan retro 13 and often tory burch shoes - tory burch handbags sale buy tiffany and co - tiffany diamond necklaces outlet stuff hollister clothing store - hollister clothing for sale - hollister store online because it's cheap. I need a toms shoes outlet online - toms shoes on sale 80% off shopping true religion outlet - cheap true religion jeans wholesale detox. oakley sunglasses - cheap oakley sunglasses $9 only any tips? oakley sunglasses - military oakley sunglasses - wholesale discount oakley sunglasses turns tory burch outlet - tory burch handbags 80% off the abercrombie and fitch - abercrombie 30% off coupon - abercrombie outlet sale traditional oakley sunglasses - us standard oakley government sales concept frey wille jewellery - frey wille - frey wille usa upside abercrombie black friday - abercrombie and fitch sale down by starting at sac longchamp - sac chanel pas cher high timberland shoes - timberland boots on sale price and working backwards. first, sign up for a abercrombie and fitch - abercrombie and fitch coupons discounts account, true religion - official true religion outlet and then let the fun begin!


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com