برنج
امروز جمعه 3/11/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
سه شنبه / /

طرح كشت برنج به روش خشكه كاري


وزارت جهاد كشاورزي در راستاي اصلاح الگوي مصرف آب ، طرح كشت برنج به روش خشكه كاري را ارائه كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، وزارت جهاد كشاورزي در راستاي اصلاح الگوي مصرف آب ، طرح كشت برنج به روش خشكه كاري را ارائه كرد.
هدف اصلي از اجراي اين طرح كاهش چشم‌گير مصرف آب است كه به عنوان گنج هزاره سوم ناميده مي‌شود، به نظر مي‌رسد كه خشكه‌كاري برنج روشي مؤثر در راستاي حفاظت از اين گنجينه ارزشمند باشد.

*مزيت خشكه‌كاري برنج

بنابر اين گزارش، انعطاف‌پذيري مزيت اين روش است، ميزان بذر در واحد سطح با اجراي اين شيوه كاهش چشم‌گيري مي‌يابد، تهيه زمين با حداقل عمليات خاك‌ورزي، كنترل علفهاي هرز با سهولت، مديريت مزرعه به سادگي امكان پذير مي‌شود.
در اين روش انجام عمليات تهيه زمين حداقل بوده و بذور به صورت خشك با انواع كارنده‌هاي گندم مانند تاكا در كمترين زمان ممكن كشت خواهد شد و با انواع بذور محلي يا اصلاح شده قابل اجرا خواهد بود.

* طرح آبياري تناوبي در زراعت برنج

اجراي اين طرح در استانهاي گيلان و مازندران و گلستان بوده كه باعث افزايش 10 درصدي عملكرد در هكتار شده است.
همچنين طرح آبياري دوره‌اي در زراعت در دست اقدام است كه تشخيص نيازهاي برنج به كود اوره (ازته) به منظور حفظ محيط زيست و افزايش بهره‌وري كود را در پي دارد و در اين طرح توزيع و استفاده از 20 هزار دياگرام نمودار رنگي (lcc) انجام مي‌‌گيرد كه در استانهاي گيلان و مازندران و گلستان و مازندران در حال اجرا است.

*طرح تدوين استراتژي توليد زراعي

اين طرح براي كليه محصولات زراعي و استراتژيك معاونت امور توليدات گياهي اجرا مي‌شود.
طرح تدوين طرح ساماندهي توليدي، براي كليه محصولات زراعي و باغي در كليه استانهاي كشور اجرا مي‌شود.

*طرح الگوي بهينه كشت

هدف از اين طرح مديريت بهينه تركيب مكاني گياهي باتوجه به فرصت‌ها تهديدهاي اكوفيزيولوژيكي، عوامل توليد، مسائل اقتصاد، عوامل فرهنگي و اجتماعي و تكنولوژي نوين در سالهاي متوالي در بسياري از كشورهاي جهان است و به كمك آن بسياري از مشكلات توليد محصولات زراعي، باغي و مرتعي نيز مرتفع شده است.

* طرح هوشمند سازي نظام توليد كشاورزي

بر اساس گزارش معاونت توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي، طرح هوشمندسازي توليد كشاورزي براساس توانمندي بخش و با تكيه بر اعمال روش‌هاي آماري و نرم‌افزاري تدوين شده است كه در هر لحظه قادر به نمايش ميسر و يا انحراف معيار از اهداف پيش‌بيني شده است.
به دست آوردن كيفيت در كشاورزي هوشمند تصادفي نيست و ترازهاي توليد با تخمين بسيار نزديك به واقعيت ارزيابي مي‌شوند.

*مراحل مختلف طرح

طرح جمع‌آوري اطلاعات مربوط به محصولات و بخش‌هاي زراعت و باغباني تا سطح شهرستان شامل سامانه اطلاعات بهره‌برداران بخش كشاورزي، بانك اطلاعات جغرافيايي كشاورزي ايران (طرح باجكا) و طرح پايش اطلاعات توليدات گياهي است.

*طرح باجكا

باجكا (بانك اطلاعات جغرافيايي كشاورزي ايران) زيربناي آزمايش بخش كشاورزي شمرده مي‌شود كه شامل مراحلي است، به منظور تدوين حدود اربعه كل واحدهاي توليدي بخش كشاورزي بر مبناي عرصه برنامه‌ريزي و اجرا مي‌شود و هم‌اكنون در استان سمنان و در بخش‌هايي از استان‌هاي شمالي كشور به صورت پايلوت در حال اجرا است.
مرحله دوم پياده‌سازي اطلاعات توصيفي براساس الگوهاي ارائه شده توسط دفتر فن‌آوري آمار و اطلاعات و با ايده‌برداري از پايلوت اجرا شده در زنجان از ديگر مراحل طرح است.

*طرح پايش اطلاعات توليد گياهي

بنابر اين گزارش، اين طرح بخش ديگر از هوشمندسازي نظام كشاورزي است كه شامل فازهاي اجرايي است. محور اصلي اين طرح اصلاح روش بر مبناي مديريت ارزش است.
پايش پتانسيل‌هاي توليد نقاط مختلف كشور و ارائه امكان طراحي بهترين نظام توليدي و پراكنش محصولات براساس محاسبات فرموله شده مبتني بر سيستم عرضه و تقاضا با در نظر گرفتن محدوديت پايداري توليد توسط نرم‌افزارهاي طراحي شده است.
بر اساس اين گزارش، تخمين ميزان محصول براساس برآوردهاي دقيق محاسباتي مربوط به مديريت توليد و بررسي لحظه‌اي مسير توليد در هر يك از فازهاي توليدي طراحي شده براي بررسي فاصله تا اهداف توليد براي اجراي اين بخش از طرح هوشمندسازي نظام توليدات كشاورزي استان‌هاي زنجان و سمنان مورد بررسي قرار گرفته است.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : حسین پهلوان پور ایمیل : ? زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

با سلام
روش ابیاری این نوع کشت چگونه میباشد؟

نام : حسین پهلوان پور ایمیل : h.mn198464@yahoo.com زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

با سلام
روش ابیاری این نوع کشت چگونه میباشد؟


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com