برنج
امروز دو شنبه 15/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

آشنايي با خواص گياه آزولا


ريشه کلمه آزولا يوناني است.آزولا از دو بخش azo وolloyo تشکيل شده است.معناي اين کلمه "در خشکي مردن" است پس نام آزولا وابستگي کامل آن را به آب نشان مي دهد

مقدمه
اجزا حيات مانند يک زنجيره به هم متصل است و همين اتصال باعث مي شودکه هنگام مطالعه، انسان به بررسي عوامل ديگر هم بپردازد .براي مثال هنگامي که دماي هوا در منطقه اي از کره زمين رو به گرمي مي رود علت آن را مي توان در قطع درختان نقاط ديگر يافت .گونه گياهي آزولا هم مهمان ناخوانده اي بود که در سال 1363 براي پرورش برنج وارد ايران شد.

قابليت هاي منحصر به فرد اين گياه باعث شد که هيچ کنترلي بر روي آن صورت صودت نگيرد و اين گياه به طور وسيعي در شمال کشور رشد کند ما فقط آزولا را براي کشت برنج وارد ايران کرديم واز خواص ديگر آن هيچ اطلاعي نداشتيم. در اين مقاله با برخي خواص آزولا آشنا مي شويم .


آزولا چيست؟
ريشه کلمه آزولا يوناني است.آزولا از دو بخش azo وolloyo تشکيل شده است.معناي اين کلمه "در خشکي مردن" است


پس نام آزولا وابستگي کامل آن را به آب نشان مي دهد.

آزولا سرخس شناور آزادي است که معمولا در آبهاي راکد وآرام نهر ها تالاب ها و شاليزارها از نواحي معتدله گرفته تا نواحي گرمسيري يافت مي شود .اين گياه با ريشه هاي نازکي که دارد همانند فرشي است که روي سطح آب گسترش پيدا کرده است .برگهاي اين گياه ظريف و کوچک وحساس است و بسته به اينکه در چه مقطعي از زمان رشد باشد رنگهاي متفاوتي دارند.مثلا هنگامي که گياه در آستانه ي رشد است رنگ آن سبز مغز پسته اي است وکم کم رنگ آن تيره مي شود و گاهي قرمز ونقره اي هم مي شود . اين گياه مي تواند در عرض دو تا سه روز به دو برابر حد معمول خود برسد.اين گياه داراي گونه ها و زير گونه هاي متفاوتي است و بسته به شرايط محيطي رنگ و اندازه هاي گسترش آن متفاوت است .

پراکنش سريع اين گياه در سراسر دنيا و رشد سريع و تثبيت نيتروژن آن توجه بسياري از محققان را به خود جلب کرده است زيستگاه اوليه آزولا کاليفورنياي آمريکاست .


موارد مصرف آزولا

موارد مصرف متعددي براي آزولا وجود دارد که هر کدام به صورت مستقيم وغير مستقيم براي انسان مفيد است که در زير به آن اشاره مي کنيم.

1. کشت برنج : همان طور که مي دانيم برنج يکي از پر مصرف ترين مواد غذايي است ودر واقع علت اصلي ورود آزولا به ايران کشت برنج بود .استفاده از آزولا براي کشت برنج باعث مي شود که نشا برنج در شالي زار استحکام بيشتري داشته باشد وبراي همين نشا کمتري از بين مي رود .با مصرف آزولا وزن خشک تعداد وزن خوشه هاي برنج و ميزان پروتئين دانه برنج افزايش پيدا مي کند.

2. کمپوست و کود گياهي : استفاده از آزولا براي توليد کمپوست وکود باعث کاهش مصرف موادوکودهاي شيميايي مي شودوبراي همين ميوه جات وسبزي جات اورگانيک وسالم داريم.

3. غذاي حيوانات: استفاده از آزولا براي علوفه ي دام و غذاي طيور مناسب است چون در اين صورت ديگر نيازي به مکملهاي شيميايي و انرژي زاوهرموني نداريم و از اين طريق مواد پروتئيني سالم در اختيارمردم قرار مي گيرد .

4.تغذيه انسان : اين گياه براي تغذيه انسان مفيد است .کاربرد اين گياه در ساير کشورها نشان مي دهدکه نتهااين گياه براي انسان سمي نيست بلکه اشکالات گوارشي هم براي انسان ايجاد نمي کند.بتا کاروتن موجود در آزولا از هويچ هم بيشتر است .همچنين به خاطر پروتئين بالايي که دارد توجه خيلي ها را به خود جلب کرده است .آزولا سرشاراز عناصرفسفر –کلسيم-منيزيم-پتاسيم است.


5. تآمين انرژي : در کشورهاي آسياي جنوب شرقي از آزولا هنگامي که ديگر نتوان هيچ استفاده ي مفيدي کردبراي تامين انرژِي استفاده مي کنندوبه اين ترتيب با کاربرد بيو گاز در مصرف سوختهاي ديگر صرفه جويي مي شود.

6. ساير موارد : از آزولا استفاده هاي ديگري هم مي شود که اين استفاده ها به گستردگي موارد قبل نيست مثل استفاده از آزولابه عنوان شاخص بيولوژيک براي تشخيص آلودگي در محيط/تهيه داروهاي ضد سرطان وآلرژي/صنايع بهداشتي و آرايشي /تزيئن استخر پارکها و منازل

اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : محسن توکلي ایمیل : tavakoli1151 زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

بدبود

نام : پويندگان ایمیل : pst_co1@yahoo.com زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

با سلام چگونه ميتوانيم اين گياه رابراي خوراک شترمرغ خريداري کنيم وازکجا؟
02636522072

نام : اميدسليميان ريزي ایمیل : omid_parseh@yahoo.com زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

باسلام اطلاعات درمورد ازولا ميخواستم نحوه كاشت تكثيرتهيه و...باتشكر اميدسليميان ريزي 09133340704

نام : عباسعلی مرادمند ایمیل : Ariaoil.moradmand@Gmail.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

باسلام 1 - ازاین محصول چگونه میتوان بعنوان ماده غذایی انسان استفاده نمود .؟
2 - رابطه ازولا با شرکت Total فرانسه چیست چون هردوبا عکس بشکه های شرکت توتال دیده میشود ؟


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com