برنج
امروز دو شنبه 15/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

گزارش مکتوب ... کاهِ برنج را در شاليزارها ، نسوزانيم


گزارش مکتوب ... کاهِ برنج را در شاليزارها ، نسوزانيم

همه ما مي دانيم وقتي که فصل برداشت برنج مي رسد و همه شاليزارها درو مي شود ، سوزاندن کاه و کلش باقي مانده از برداشت ، مرحله بعـدي است که اغلـب کشـاورزان به آن روي مي آوردند ، غافـل از اينکه اين عمـل غيرکارشناسي و براي محيط زيست ضرر دارد .
حدود يک ميليون و 500 هزار تن کاه سالانه پس از برداشت " برنج " در شاليـزارهاي گيلان برجا مي ماند که بيشتر آن در شعله هاي آتش مي سوزد و آلودگي هوا را موجب مي شود .
اين درحاليستکه کارشناسـان معتقدند با تغيير در روش امحـاء کاهِ حاصـلِ از درويِ برنـج مي توان ازآن براي تغذيه دام و تبديل آن به مواد ارزشمندي چون کاغذ و مواد سلولوزي استفاده کرد .
مديرکل حفاظت محيـط زيست گيـلان ، ضمن هشـدار درباره آلودگي حاصـل از سوزاندن کاهِ برنـج مي گويد سوختن ناقصِ کاهِ برنـج در شاليـزارها ، دي اکسيدکـربن و مونوکسيدکربن آزاد مي کند که ترکيب اين دو گازِ سمي با بخار آب ( ابرها ) بارش باران هاي اسيدي را درپي خواهد داشت که نابودي تدريجي جنگل هاي گيـلان از نتايج اين باران هاست .
کامران زلفـي نژاد با مقايسه آلودگـي حاصـل از سوخت يک کيلوگرم کاه با آلودگي ناشي ازفعاليت يک ساعت کارخانه آسفالت افزود براساس تحقيقات علمي و آزمايشگاهي ، آلودگي حاصل از سوخت يک کيلوگرم کاه 3/1 برابر آلودگي يک خودروي بنزيني است .
کريم ثابت رفتار يکي از کارشناسان ارشد محيط زيست گيلان هم با بيان اينکه دربرخي از کشورهاي برنج خيز بويژه ويتنام ، هند و بنگلادش درخصوص آثار سوء دودِ حاصل از سوزاندن کاه پژوهش هايي جامع صورت گرفته است گفت در اين تحقيقات، خطـرناک بودن گازهـاي حاصـل از سوختن کاه برنـج بويژه آثار سوء اين گازها در سلامتي انسان ها ثابت شده است .
اين استـاد دانشگاه افزود ذرات معلق ناشي از سوزاندن کاه برنج عامل ايجاد برونشيت است ومي تواند در بروز برخي سرطان ها بويژه سرطان ريه موثر باشد و همچنين با تحريک سامانه عصبي انسان بروز فشارهاي عصبـي را درپي خواهد داشت .
حسن رفيعي کشاورز فومني هم درباره سوزنـدان کاه حاصل از دروي برنج گفت وقتي کاه را مي سوزانيم آفات برنج بويژه کرم ساقه خوار برنج هم مي سوزد .
مريم همتي کشاورز لاهيجاني هم مي گويد خاکستر حاصل از سوزاندن کاه ، زمانيکه با فضولات حيواناتي مانند گاو و اسب مخلوط مي شود خاک شاليزار را تقويت مي کند .
اين درحاليستکه ايرج بنيادي معاون بهبود و توليدات گياهي جهاد کشاورزي گيلان معتقـد است سوزاندن کاه برنج موجب ضعيف شدن خاک شاليزار مي شود و ترکيب ساختـاري آن را از بين مي برد و از حاصلخيزي خاک مي کاهد .
به عقيده کارشناسان برغم مشکلات ناشي از سوزاندن کاه برنج ، از اين پسماند فراوان اما درد سرساز مي توان بهره هاي فراواني برد و از آن در توسعه اقتصادي مناطق برنج خيز استفاده کرد .
رييس پارک علم و فنـاوري گيلان در اين باره مي گويد از کاه برنج پس از فرآوري مي توان براي تامين سوخت نيروگاه ها و توليد مصالح ساختماني بويژه بتون و ورق هاي فشرده ، ديواره هاي فشرده ضـدآتش، تخته فيبـر سيماني ، کاغذ و مقوا و فرآورده هاي سيماني بهره گرفت .
متقـي طلب افزود چين و هنـد که دو توليدکننده بزرگ برنـج درجهـان هستند و کشورهايي مانند بنگلادش ويتنام ، تايلنـد ، فيليپين ، ژاپن، مالـزي ، ميانمار و نپال که سهم قابل توجهي از برنج جهان را توليد مي کنند براي برطرف شدن مشکلات ناشي از انباشت کاه و استفاده بهينه از آن به فنآوري هاي متعدد و متنوعـي دست يافته اند .
وي افزود هم اکنون دو شرکت زيرپوشش پارک علـم و فناوري گيـلان براي اجـراي طرح هاي بهره برداري از پسمانـد برنج فعال اند و دو شرکت ديگر هم در مرحله توليد محصـول آزمايشگاهـي اند که اگر اين شرکت ها بطـورکامل فعال شـوند مي توانند400 هزار تن از کاه برنـج در گيـلان را به محصولاتـي مانند اوراق و بلوک فشرده ، خمير سلولوز و فرآورده هاي کامپوزيتي قابل استفاده در دکوراسيون داخلي تبديل کنند .
رييس پارک علم و فناوري گيلان تاکيدکرد ارزش اين محصولات حدود 90 ميليون دلار در سال معـادل فروش 2 ميليون و 342 هزار بشکه نفت ( براساس برآورد بودجه سال 88 يعني بشکه اي 38 دلار ) خواهد بود .
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com