برنج
امروز جمعه 3/11/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
یکشنبه / /

شروع برداشت برنج از شاليزارهاي شمال


مدير كل دفتر برنج و حبوبات وزارت جهاد كشاورزي از شروع برداشت محصول برنج از شاليزارهاي شمال كشور خبرداد.

بهمن ناصحي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: نخستين برداشت شلتوك از شاليزارهاي شمال در روستاي تير كلاي بابل شروع شد و از امروز در استان گيلان آغاز مي‌شود.
وي گفت: بعد از برداشت برنج به بايد كشت مجدد و رتون(كشت خودروي برنج بعد از برداشت شلتوك) توجه جدي‌تر شود. با اجراي كشت مجدد و رتون، زمينهاي استان مازندران دو تا سه بار در سال به زيركشت مي رود كه اين امر موجب تحول اساسي در اقتصاد كشاورزي مي شود.
مراسم نخستين برداشت برنج استان مازندران در روستاي تيركلاي شهرستان بابل با حضور محمد كريمي استاندار مازندران، تورنگ رئيس سازمان جهاد كشاورزي مازندران و بهمن ناصحي مديركل دفتر برنج و حبوبات و مجري طرح خودكفايي برنج وزارت جهاد كشاورزي در زمين زراعي عباس نژاد به مساحت يك و نيم هكتار آغاز شد.


*نخستين برداشت برنج استان مازندران به صورت مكانيزه

مديركل دفتر برنج و حبوبات و مجري طرح خودكفايي برنج وزارت جهاد كشاورزي ضمن تاكيد بر حفظ و حراست از زمينهاي شاليزاري به عنوان بستر توليد محصولات كشاورزي آن را كاري بسيار مهم و سخت و طاقت فرسا توصيف كرد كه بر عهده همه قرار دارد.
بهمن ناصحي گفت: امروز جاي بسي خوشحالي است كه اولين برداشت برنج استان مازندران به صورت مكانيزه انجام مي پذيرد و بايد تلاش شود تا تكنولوژي آن را بومي كنيم.
ناصحي افزود: فعاليتي كه در دو سال اخير در زمينه مكانيزاسيون انجام شده است در طول 40 سال گذشته بي سابقه است و اين نشان دهنده اهتمام دولت و افزايش دانش فني كشاورزان است.
وي همچنين خواستار افزايش توليد در واحد سطح و كاهش هزينه هاي كارگري توليد برنج در راستاي رقابت با محصولات خارجي شد.
مديركل دفتر برنج وزارت جهاد كشاورزي از خريد تضميني ارقام پرمحصول و خريد توافقي ارقام محلي در سال زراعي جاري خبر داد.
وي همچنين بر استفاده بهينه از منابع آب با توجه به شرايط كشور به ويژه در بخش كشاورزي تاكيد كرد.
ناصحي از تخصيص رديف اعتباري حاصل از درآمد واردات برنج براي استانهاي برنج خيز كشور خبر داد و افزود: اين اعتبارات در امور زيربنايي هزينه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در حالي برداشت برنج در كشور شروع مي‌شود كه سال 87 طبق آمار رسمي گمرك جمهوري اسلامي ايران در مجموع يك ميليون و 383 هزار و 900 تن برنج سفيد به ارزش 790 ميليون دلار و به قيمت متوسط هر كيلوگرم 60 سنت يا حدود 600 تومان وارد كشور شده و برنج داخلي در انبارها مانده است.
توليد برنج در كشور طبق اعلام مقامات وزارت جهاد كشاورزي 2/2 ميليون تن در سال گذشته اعلام شده كه با توجه به مصرف سرانه 36 كيلوگرمي در سال ، مصرف كشور 2 ميليون و 520 هزار تن است كه حد اكثر نياز به واردات 400 هزارتن در سال وجود دارد، ولي طبق آمار گمرك 3 برابر نياز به واردات، برنج خارجي به صورت رسمي از گمركات وارد كشور شده است. به اين رقم ميزان واردات قاچاق و واردات مرز نشينان هم بايد اضافه شود و آثار آن به حدي است كه حتي در روستاهاي گيلان و مازندران هم برنج خارجي مصرف مي‌شود.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com