برنج
امروز دو شنبه 12/5/1394
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

ايران در توليد کود اوره به خودکفايي مي رسد


ظرفيت توليد کود اوره در کشور تا پايان برنامه پنجم توسعه به بيش از 12 ميليون تن در سال مي‌رسد و انتظار مي‌رود با دستيابي به اين هدف ايران در زمينه توليد انواع کودهاي شيميايي خودکفا شود.


به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران(econews.ir)، شرکت ملي صنايع پتروشيمي قصد دارد تا با اجراي پروژه‌هايي مانند پتروشيمي لردگان، گلستان و زنجان و راه‌اندازي واحد دوم پتروشيمي پرديس و واحد سوم پتروشيمي شيراز تا پايان برنامه پنجم به توليد 12 ميليون و 500 هزار تن کود اوره دست يابد.کود اوره از پتروشيمي شيراز تا پرديسوقتي پتروشمي شيراز با ظرفيت توليد 543 هزار تن در سال 1343 شمسي ساخته شد، کمتر کسي فکر مي‌کرد که اين واحد کوچک صنعتي اولين گام رسيدن به توليد بيش از 12 ميليون تن کود اوره کشاورزي در ايران شود.


پنج سال پس از ساخت پتروشيمي شيراز، ماهشهر پتروشيمي رازي را در دل خود ساخت و اين مجتمع تا همين اواخر بزرگترين توليدکننده اوره در کشور لقب داشت.


بعدها مجتمع توليدکننده اوره در خراسان ساخته شد و به توليد 500 هزار تن اوره در سال پرداخت تا اين پتروشيمي تازه نفس در ميان رقباي قديمي حرفي براي گفتن داشته باشد. تا اينکه در سال 1381 کرمانشاه ميزبان واحد ديگري براي توليد کود اوره شد؛ واحدي با ظرفيت660 هزار تن در سال.


روند توسعه واحدهاي توليد اوره در اينجا متوقف نشد و شرکت ملي صنايع پتروشيمي در سال 86 تصميم گرفت تا ظرفيت مجتمع شيراز را با ساخت يک واحد يک ميليون و 70 هزار تني افزايش دهد.


تا آبان ماه 1386 اين پنج مجتمع، پنج‌ يار توليدکننده اوره در کشور محسوب مي‌شدند، اما وقتي واحد نخست پتروشيمي پرديس (اوره و آمونياک غدير) با يک ميليون تن ظرفيت توليد در سال به بهره‌برداري رسيد، روي سکوي اول توليدکنندگان اوره و آمونياک نه ايران که جهان ايستاد.


به عبارت ديگر، با احتساب هر دو واحد اين مجتمع سالانه دو ميليون تن اوره (روزانه 6 هزار و 500 تن) توليد مي‌کند. واحد اول سال 86 به بهره برداري رسيد و پيش‌بيني شده واحد دوم نيز تا پايان امسال به توليد تجاري و بهره‌برداري رسمي برسد که به اين ترتيب بخش زيادي از نياز کشاورزان ايراني به کود اوره در داخل کشور تامين مي‌شود.


جهش توليد براي خودکفايي و صادرات کود اوره


هرچند طبق برآوردهاي اوليه، محصولات اين مجتمع تنها براي صادرات توليد مي‌شد، ولي باتوجه به نياز کشاورزان داخلي به کود اوره، سهامداران اين مجتمع و مسئولان وزارت جهاد کشاورزي با هماهنگي ميان خود تصميم گرفتند تا زمان ساخت و راه‌اندازي سه مجتمع پتروشيمي گلستان، لردگان و زنجان، پتروشيمي پرديس تامين‌کننده نياز داخلي اين محصول باشد.


هم اکنون مصرف کود اوره کشاورزي در کشور نزديک به دو ميليون و 300 هزار تن است که تامين اين نياز به عهده مجتمع‌هاي پتروشيمي شيراز، رازي، خراسان، کرمانشاه و واحد نخست پتروشميي پرديس است و اين ميزان مصرف در مقايسه با 130 ميليون تني که سالانه در جهان مصرف مي‌شود بسيار اندک است که البته همين امر مي‌تواند زمينه‌ساز صادرات بخش زيادي از توليدات کود کشور باشد.


به همين دليل شرکت ملي صنايع پتروشيمي مي‌خواهد با اجراي طرح‌هاي متعددي در زمينه توليد کود اوره به خودکفايي در توليد اين محصول دست يابد. نگاهي به پيشينه توليد اين محصول در ايران نيز نشان مي‌دهد در فاصله سال‌هاي 1338 تا 1384 حجم کل توليد اوره کشور يک ميليون و 700 هزار تن بوده که اين ميزان در سال 1386 به 3 ميليون و 400 هزار تن رسيده است. پيش‌بيني‌ها مي‌گويد امسال با بهره‌برداري از واحد دوم مجتمع پتروشيمي پرديس با ظرفيت سالانه يک ميليون تن حجم کل توليد کود اوره کشور به پنج ميليون تن در سال برسد.


سند چشم انداز 20 ساله جايگاه صنعت پتروشيمي را رسيدن به رتبه نخست منطقه در زمينه ارزش محصولات پتروشيمي ترسيم کرده است. بنابراين خودکفايي در توليد کود اوره، بي‌نياز از واردات اين محصول و حتي صادرات آن به‌عنوان يک کالاي استراتژيک مي‌تواند معيار مهمي براي محق دانستن ايران در دستيابي به اين جايگاه باشد.

اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : مائده ایمیل : maedebarjeste@yahoo.com زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

سلام.خواهش ميکنم اگه ممکنه مراحل توليد کود اوره رو برام بفرستيد.شنبه ارئه دارم


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com